Joseph Ignace Guillotin

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Joseph Ignace Guillotin
Gillotine-JosephIgnace crop.jpg
Narození 28. května 1738
Saintes
Úmrtí 26. března 1814 (ve věku 75 let)
Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise
Alma mater Pařížská univerzita
University of Bordeaux
Funkce poslanec francouzského Národního shromáždění
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph-Ignace Guillotin (28. května 173826. března 1814) je známý jako vynálezce gilotiny, kterou však ve skutečnosti nevynalezl, pouze propagoval užití tohoto stroje k výkonu trestů smrti ve Francii během Velké francouzské revoluce.

Život[edit | edit source]

Na počátku svých studií byl velmi zaujat uměním. Posléze se stal profesorem literatury na Irisnah College v Bordeaux, kde se rozhodl pokračovat ve svých studiích na lékaře. Studoval medicínu v Remeši a na pařížské univerzitě. Dostudoval v roce 1770.

V roce 1784 mu francouzská vláda určila spolu s Benjaminem Franklinem výzkum zvířecího magnetismu, což byl termín používaný pro domnělou éterickou sílu, způsobující přitažlivost mezi pohlavími a charizma.

V roce 1789 se stal zástupcem Paříže v ústavodárném shromáždění. Tento sněm vznikl na počátku revoluce a měl za úkol vytvoření ústavy. Díky tomu mohl propagovat stínání hrdel mechanickým zařízením také v pozdějším parlamentu.

Přestože propagoval budoucí gilotinu, byl dr. Guillotin proti trestu smrti. Doufal, že humánnější a méně bolestivá metoda výkonu trestu je prvním krokem ke zrušení trestu smrti. Také se snažil, aby na popravy chodilo méně lidí a rodin s dětmi. Podle jeho názoru měly být popravy soukromou a individuální záležitostí. Podle legendy zemřel pod gilotinou i on sám, ve skutečnosti však bylo příčinou jeho smrti rameno postižené nežity.

Ohlas v kultuře[edit | edit source]

O románové, čili fiktivní zpracování vynálezcova životopisu se mimo jiné pokusil i česko-britský herec a spisovatel Herbert Lom.[1]

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

  1. Herbert Lom: Dr. Guillotin : Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu, překlad: Zlata Kufnerová, Praha : Ivo Železný, 1992, ISBN 80-7116-298-1

Související články[edit | edit source]

Externí odkazy[edit | edit source]