Joseph Ignace Guillotin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. Joseph Ignace Guillotin
Narození28. května 1738
Saintes
Úmrtí26. března 1814 (ve věku 75 let)
bývalý 1. pařížský obvod
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (od 1814)
Alma materPařížská univerzita
Univerzita v Bordeaux
Povolánílékař a politik
Nábož. vyznáníkatolicismus
Funkceposlanec na Generálních stavech 1789 (1789–1791)
prezident (Výbor veřejného zdraví; od 1789)
PodpisJoseph Ignace Guillotin – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph-Ignace Guillotin (28. května 1738 Saintes26. března 1814 Paříž) byl francouzský lékař a politik. Je známý jako vynálezce gilotiny, kterou však ve skutečnosti nevynalezl, pouze propagoval užití tohoto stroje k výkonu trestů smrti ve Francii během Velké francouzské revoluce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na počátku svých studií byl velmi zaujat uměním. Posléze se stal profesorem literatury na Irisnah College v Bordeaux, kde se rozhodl pokračovat ve svých studiích na lékaře. Studoval medicínu v Remeši a na pařížské univerzitě. Dostudoval v roce 1770.

V roce 1784 mu francouzská vláda určila spolu s Benjaminem Franklinem výzkum zvířecího magnetismu, což byl termín používaný pro domnělou éterickou sílu, způsobující charisma a přitažlivost mezi pohlavími.

V roce 1789 se stal zástupcem Paříže v Ústavodárném shromáždění. Tento sněm vznikl na počátku revoluce a měl za úkol vytvoření ústavy. Díky tomu mohl propagovat stínání hrdel mechanickým zařízením také v pozdějším parlamentu.

Přestože propagoval budoucí gilotinu, byl dr. Guillotin proti trestu smrti. Doufal, že humánnější a méně bolestivá metoda výkonu trestu je prvním krokem ke zrušení trestu smrti. Také se snažil, aby na popravy chodilo méně lidí a rodin s dětmi. Podle jeho názoru měly být popravy soukromou a individuální záležitostí. Podle legendy zemřel pod gilotinou i on sám, ve skutečnosti však bylo příčinou jeho smrti rameno postižené nežity.

Ohlas v kultuře[editovat | editovat zdroj]

O románové – fiktivní zpracování životopisu dr. Guillotina se mimo jiné pokusil i česko-britský herec a spisovatel Herbert Lom.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Herbert Lom: Dr. Guillotin : Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu, překlad: Zlata Kufnerová, Praha : Ivo Železný, 1992, ISBN 80-7116-298-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]