Joseph Ignace Guillotin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Joseph Ignace Guillotin
Joseph Ignace Guillotin
Joseph Ignace Guillotin
Narození 28. května 1738
Saintes
Úmrtí 26. března 1814 (ve věku 75 let)
Paříž
Alma mater Pařížská univerzita
Povolání lékař, politik a vynálezce
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph-Ignace Guillotin (28. května 173826. března 1814) je známý jako vynálezce gilotiny, kterou však ve skutečnosti nevynalezl, pouze propagoval užití tohoto stroje k výkonu trestů smrti ve Francii během Velké francouzské revoluce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na počátku svých studií byl velmi zaujat uměním. Posléze se stal profesorem literatury na Irisnah College v Bordeaux, kde se rozhodl pokračovat ve svých studiích na lékaře. Studoval medicínu v Remeši a na pařížské univerzitě. Dostudoval v roce 1770.

V roce 1784 mu francouzská vláda určila spolu s Benjaminem Franklinem výzkum zvířecího magnetismu, což byl termín používaný pro domnělou éterickou sílu, způsobující přitažlivost mezi pohlavími a charizma.

V roce 1789 se stal zástupcem Paříže v ústavodárném shromáždění. Tento sněm vznikl na počátku revoluce a měl za úkol vytvoření ústavy. Díky tomu mohl propagovat stínání hrdel mechanickým zařízením také v pozdějším parlamentu.

Přestože propagoval budoucí gilotinu, byl dr. Guillotin proti trestu smrti. Doufal, že humánnější a méně bolestivá metoda výkonu trestu je prvním krokem ke zrušení trestu smrti. Také se snažil, aby na popravy chodilo méně lidí a rodin s dětmi. Podle jeho názoru měly být popravy soukromou a individuální záležitostí. Podle legendy zemřel pod gilotinou i on sám, ve skutečnosti však bylo příčinou jeho smrti rameno postižené nežity.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Herbert Lom: Dr. Guillotin : Bádání excentrického vědce, který předběhl svou dobu, překlad: Zlata Kufnerová, Praha : Ivo Železný, 1992, ISBN 80-7116-298-1

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]