Přeskočit na obsah

Josef Šimáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Josef Šimáček
Josef Šimáček (1899)
Josef Šimáček (1899)
Rodné jménoJozef Šimaček
Narození18. ledna 1837
Kostelec nad Labem
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí29. prosince 1904 (ve věku 67 let)
Český Brod
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Národnostčeská
Povoláníučitel a redaktor
PříbuzníFrantišek Šimáček[1] (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Šimáček (18. ledna 1837 Kostelec nad Labem[2]29. prosince 1904 Český Brod) byl český vinař.

Studoval na vyšší reálce a technice v Praze. V letech 1859–1863 vyučoval přírodní vědy na reálné škole v Jičíně a následujících šest let na staroměstské reálce. Vedle svých učitelských povinností pořádal přednášky v oboru chemie a psal články do odborných časopisů.

Roku 1869 jej majitel lobkovického panství v Dolních Beřkovicích, princ Ferdinand Zdeněk z Lobkovic, požádal, aby na jeho pozemcích obnovil vinice. České vinařství v Polabí, kdysi založené Karlem IV., v následujících staletích (hlavně po bělohorské porážce) upadalo a záměrem Lobkoviců bylo, navrátit mu někdejší slávu.

Šimáček si jako ředitel vinic získal brzy pověst významného odborníka. Během třiceti let se mu podařilo obnovit tradiční druhy vinné révy, čímž stoupla kvalita vína. Věnoval se i propagaci — pořádal přednášky, publikoval odborné texty, reprezentoval české vinařství na výstavách a kongresech.

Obor podporoval i veřejnou a organizátorskou činností. Přispěl k založení vinařského spolku na Mělnicku a r. 1882 se stal jeho jednatelem. Zasloužil se o zřízení české vinařsko-ovocnické školy v Mělníku a německé vinařské školy v Litoměřicích. Roku 1892 se stal členem českého odboru zemědělské rady pro Království české a komise pro boj s phyloxerou. V roce 1898 získal za dlouholetou činnost zlatý záslužný kříž s korunou. Jeho úsilím se podařilo pozvednout úroveň vinařství v celých Čechách.

Josef Šimáček během života napsal asi třicet odborných publikací. Patří k nim:

  • Důležitější listiny a zápisky bývalého poctivého pořádku vinařského král. věnného města Mělníka (1877; soubor historických dokumentů týkajících se mělnického vinařství)
  • Materiál k technologickému slovníku vinařskému (1878)
  • Vinařství v království českém (česko-německý sborník vzniklý pod jeho redakcí, vyšel např. v letech 1886, 1890 a 1891)
  • Byl redaktorem časopisu Český vinař.
  1. kolektiv autorů: Ottův slovník naučný. Praha: Nakladatelství Jan Otto. Dostupné online.
  2. Matriční záznam o narození a křtu farnosti Kostelec nad Labem

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

Článek vznikl s využitím materiálů z Digitálního archivu časopisů ÚČL AV ČR, v. v. i. (http://archiv.ucl.cas.cz/).