Johnny B. Goode

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O albu Jimiho Hendrixe pojednává článek Johnny B. Goode (album).

Johnny B. Goode“ je singl amerického rock'n'rollového umělce Chucka Berryho z roku 1958 a patří mezi nejznámější rock'n'rollové písně vůbec. Stala se obrovským hitem a dosáhla 8. příčky v Billboard pop chart.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Nahrávka je v klíči B-flat (ve kterém Chuck Berry hojně hrál) a její forma je 12-bar blues. Píseň byla napsána už v roce 1955. Pojednává o chudém chlapci, který "se nikdy naučil dobře číst psát, ale uměl hrát na kytaru, jako když zvoní zvon".

Počáteční sólo je jedním z nejznámějších v historii rock'n'rollu. Stejně tak rytmická část, skládající se z kombinace akordů B-flat,E-flat a F inspirovala další umělce.

V roce 1977 vypustila NASA do vesmíru sondu Voyager 2 a na přiloženou zlatou gramofonovou desku umístila tuto písničku, jako reprezentaci hudby lidstva na Zemi.

V březnu 2005, Q magazine umístil "Johnny B. Goode" na 42. příčku mezi 100 největších kytarových písní. V roce 2008, Rolling Stone umístil píseň jako nejlepší kytarovou skladbu všech dob.[1] Magazín Guitar World ohodnotil sólo jako 12. nejlepší sólo všech dob. Když by se sloučila všechna hodnocení od kritiků, umístila by se píseň na 6. místě mezi nejlepšími skladbami všech dob.[2]

Cover verze[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The 100 Greatest Guitar Songs of All Time: Rolling Stone
  2. Acclaimed Music Top 3000 songs [online]. 27 May 2009. Dostupné online.