Johnny B. Goode

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O albu Jimiho Hendrixe pojednává článek Johnny B. Goode (album).
Johnny B. Goode
Singl od Chuck Berry
Z albaChuck Berry Is on Top
Strana BAround and Around
Vydáno31. března 1958
Nahráno6. ldna 1958, Chess Studios, Chicago, Illinois
Formát7" 45 RPM, 10" 78 RPM
ŽánrRock and roll
Délka2:41
VydavatelstvíChess Records
ProducentLittle "Bongo" Kraus
AutorChuck Berry
Singly Chuck Berry chronologicky
"Sweet Little Sixteen"
(1958)
"Johnny B. Goode"
(1958)
"Beautiful Delilah"
(1958)

Johnny B. Goode“ je singl amerického rock'n'rollového umělce Chucka Berryho z roku 1958 a patří mezi nejznámější rock'n'rollové písně vůbec. Stala se obrovským hitem a dosáhla 8. příčky v Billboard pop chart.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Nahrávka je v tónině b moll (ve kterém Chuck Berry hojně hrál) a její forma je 12-bar blues. Píseň byla napsána už v roce 1955. Pojednává o chudém chlapci, který "se nikdy nenaučil dobře číst psát, ale uměl hrát na kytaru, jako když zvoní zvon".

Počáteční sólo je jedním z nejznámějších v historii rock'n'rollu. Stejně tak rytmická část, skládající se z kombinace akordů B-flat,E-flat a F inspirovala další umělce.

V roce 1977 vypustila NASA do vesmíru sondu Voyager 2 a na přiloženou zlatou gramofonovou desku umístila tuto písničku, jako reprezentaci hudby lidstva na Zemi.

V březnu 2005, Q magazine umístil "Johnny B. Goode" na 42. příčku mezi 100 největších kytarových písní. V roce 2008, Rolling Stone umístil píseň jako nejlepší kytarovou skladbu všech dob.[1] Magazín Guitar World ohodnotil sólo jako 12. nejlepší sólo všech dob. Když by se sloučila všechna hodnocení od kritiků, umístila by se píseň na 6. místě mezi nejlepšími skladbami všech dob.[2]

Cover verze[editovat | editovat zdroj]

Česká coververze: Jan hodný. První český (lehce parodující) text napsal Ivo Pešák, nahrál Rockec Ivo Pešáka, album Hej, hej, Rock and roll (1996). Další stejnojmennou verzi, s nově přebásněným textem (zčásti inspirovaným Pešákovou verzí), nahrál Rock and Roll Band Marcela Woodmana, album Welcome to Fabulous Kr.Pole (2000).

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Píseň se objevila v první díle série Návrat do budoucnosti, kdy ji na plese v roce 1955 zahrál Marty McFly (Michael J. Fox). V průběhu hraní volá Marvin Berry svému bratranci Chuckovi, aby si ji mohl poslechnout. Taktéž se tato píseň objevila v sitcomu Comeback v epizodě Taneční.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The 100 Greatest Guitar Songs of All Time: Rolling Stone. www.rollingstone.com [online]. [cit. 2010-02-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-30. 
  2. Acclaimed Music Top 3000 songs [online]. 27 May 2009. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]