Carlos Santana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carlos Santana
Carlos Santana při vystoupení v roce 2011
Carlos Santana při vystoupení v roce 2011
Základní informace
Rodné jménoCarlos Augusto Alves Santana
Narození20. července 1947 (76 let)
Autlán de Navarro, Jalisco, Mexiko
ŽánryLatin rock, blues rock, jazz fusion
PovoláníMuzikant, skladatel
Nástrojezpěv, kytara, perkuse, housle
Aktivní roky1965–současnost
VydavateléRCA Records (2011-dosud) [1]
Arista, Polydor, Columbia, Polygram, CBS
Příbuzná témataSantana, Los Lonely Boys, John McLaughlin
OceněníLatin Recording Academy Person of the Year (2004)
Great Immigrants (2007)
Billboard Latin Music Lifetime Achievement Award (2009)
California Hall of Fame (2011)
Billboard Spirit of Hope Award (2015)
… více na Wikidatech
Manžel(ka)Deborah Santana (1973–2007)
Cindy Blackman (od 2010)
DětiSalvador Santana
PříbuzníJorge Santana (sourozenec)
Webwww.santana.com
Významný nástroj
PRS Santana II
{Gibson SG
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carlos Santana, celým jménem Carlos Augusto Alves Santana, známý však jednoduše i jako Santana (* 20. července 1947, Autlan, Mexiko) je mexicko-americkým[2] hudebníkem, kytaristou a zpěvákem, který rozhodujícím způsobem ovlivnil rockovou hudbu svým svérázným stylem. Je pokládán za jednoho z nejlepších kytaristů. Jeho mladší bratr Jorge Santana je také kytarista.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Carlos Santana v Hamburku v roce 1973

Již jako pětiletý přišel do styku s hudbou – jeho otec, sám hudebník, ho učil hrát na housle. Santana se však brzo začal zajímat o hru na kytaru a orientoval se zprvu na hudebníky jako B. B. King, John Lee Hooker a T-Bone Walker. V roce 1952 se rodina přestěhovala do Tijuany. Po přistěhování do San Franciska v roce 1961 založil roku 1966 skupinu, ke které patřil Tom Frazier (kytara), Mike Carabello (perkuse), Rod Harper (bicí), Gus Rodriguez (basová kytara) a Gregg Rolie (varhany a zpěv), která vstoupila ve známost jako The Santana Blues Band.

Skupiny si brzy všiml promotér Bill Graham, který jim roku 1968 umožnil debut ve velice známé a legendární síni Fillmore West v San Francisku. Významný pro jeho kariéru byl rok 1969: v srpnu vystoupil na festivalu ve Woodstocku a slavil tam úspěchy (legendární byla jeho jedenáctiminutová instrumentální skladba Soul Sacrifice), v téže době pak vydal své první album Santana, která dva celé roky patřilo mezi pět nejprodávanějších desek (prodej: přes 2 miliony alb).

Jeho další album Abraxas z počátku 70. let obsahuje mimo jiné i několik klasiků jako je Samba Pa Ti, Oye Como Va a Black Magic Woman, jeho prodej dosáhl čtyř milionů kusů. Následovaly koncerty a alba, krátkodobě se Santana se svou skupinou rozešel (a 1972 opět spojil), vystoupil společně s Buddy Milesem; téhož roku vychází čtvrté album, Caravanserai, kde je, podobně jako na další desce Welcome, znatelná tendence k jazzu, a získalo cenu platinového alba. V roce 1973 pod vlivem kytaristy Johna McLaughlina přijal indické jméno Devadip (Světlo boží lampy), praktikoval jógu a hudebním vzorem mu byl John Coltrane. Během 70. a 80. let následovaly další úspěchy, za sólovou desku Blues for Salvador z roku 1987 získal cenu Grammy za rockový instrumentální výkon. V 90. letech se Santanova kariéra zdála být u konce.

Roku 1999 se však Santanovi podařil jeden z nejvýznamnějších comebacků hudebních dějin: jeho album Supernatural slavilo úspěch na celém světě, při udělování ceny Grammy roku 2000 zaznamenalo s celkem devíti vyznamenáními nový rekord (mimo jiné Album roku, Píseň roku). Později získal další ceny. Song Smooth, který nazpíval společně s Robem Thomasem se stal jedním z nejúspěšnějších v historii pop music.

Nejnovější turné, které Santana podnikl, se jmenovalo (podle jeho posledního alba) All That I Am Tour 2006; převážná většina koncertů se konala v Evropě a zejména v Německu. Na všech celkem 24 vystoupeních hrál jako tzv. opening band (tedy skupina, která vystupuje před hlavním koncertem) Salvador Santana Band, kterou vede syn Carlose Santany Salvador Santana.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Santana se proslavil koncem 60. let 20. století spolu se svou skupinou Santana Blues Band (též často zkráceně jen Santana), kdy prorazili novým stylem, skládajícím se z prvků salsy, rocku, blues a jazzu. Nápadné byly jeho čisté kytarové kompozice, kontrastující s doprovodem latinskoamerických instrumentů jako timbales a conga. Santana u své fúze rocku s latinskoamerickou (a částečně africkou) hudbou zůstal, stal se jeho prvním představitelem a založil dodnes známý latin rock nebo latinský rock.

Santana si udělal jméno v hudebním světě nejen jako virtuózní kytarista, spolu se svou skupinou ovlivnil i mnoho dalších hudebníků v pozdějších letech. Koncem 90. let se mu podařil comeback, koncertní turné pořádá dodnes. Odhaduje se, že celosvětově prodal kolem 80 milionů alb.

Santana je jako hudebník velkým individualistou a v mnoha obdobích vystupoval také sám. Pokud vystupoval se svou skupinou Santana Blues Band, hrál jednoznačně vedoucí roli, což se odráží i ve skutečnosti, že složení skupiny se často a radikálně měnilo.

Mnoho koncertů (a také studiových nahrávek) uskutečnil Santana ve spolupráci s jinými hudebníky, mezi které patřil mimo jiné Herbie Hancock, Buddy Miles, Eric Clapton, The Fabulous Thunderbirds a mnoho dalších.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Carlos Santana a jeho bývalá žena Deborah (má s ní dvě dcery a syna, rozvedli se v roce 2007) se již dlouhou dobu angažují v různých dobročinných projektech v sociální oblasti. K takovým akcím patří např. koncerty ve prospěch různých událostí jako Blues for Salvador, San Francisco Earthquake Relief, Tijuana Orphans, Rights of Indigenous Peoples, podpora výuky ve spolupráci s Hispanic Media & Education Group; roku 1998 zakládá se svou ženou nadaci Milagro Foundation se stejným účelem. Roku 2003 věnoval Santana výtěžek svého turné Shaman tour (přibližně 2,5 až 3 miliony dolarů) boji proti AIDS. Provozuje síť mexických restaurací Maria Maria, pojmenovanou podle hitu z alba Supernatural.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Carlos Santana v Barceloně, 1984

Santana se skupinou[editovat | editovat zdroj]

Santana sólo[editovat | editovat zdroj]

 • 1968 The Live Adventures of Mike Bloomfield and Al Kooper
 • 1972 Live - Carlos Santana and Buddy Miles
 • 1973 Love, Devotion, Surrender - Carlos Santana a John McLaughlin
 • 1974 Illuminations - Carlos Santana a Alice Coltrane
 • 1979 Oneness, Silver Dreams - Golden Reality
 • 1980 Swing Of Delight
 • 1983 Havana Moon
 • 1987 Blues For Salvador

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. RCA's Peter Edge, Tom Corson on the Shuttering of Jive, J and Arista [online]. Billboard.biz, 2011-10-07 [cit. 2011-12-31]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. Welcome to the Pacific Coast Immigration Museum [online]. learn.pacificcoastimmigration.org [cit. 2010-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-03-18. 
 3. a b c d e f g h i j k l RIAA Gold and Platinum Search for albums by Santana[nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]