John Barrowman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Barrowman

John Barrowman (r. 2014)
Rodné jméno John Scot Barrowman
Narození 11. března 1967 (50 let)
Spojené království Glasgow, Spojené království
Alma mater Alliant International University
Manžel(ka) Scott Gill (1993–dosud)
Oficiální web www.johnbarrowman.com
Významné role kapitán Jack Harkness v Torchwood a Pán času
Umělecké ceny
Stonewall - bavič roku 2006
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Scot Barrowman (* 11. března 1967 Glasgow) je skotsko-americký herec, zpěvák, tanečník a spisovatel, který má dvojí občanství. Sám sebe charakterizuje jako baviče. Od roku 1989 žije trvale ve Velké Británii, v Cardiffu a v Londýně, kde vlastní nemovitosti společně se svým manželem.

Dětství a studium[editovat | editovat zdroj]

John Barrowman se narodil v Glasgow, ale od devíti let vyrůstal v Illinois, kam následoval svoji rodinu, která emigrovala do USA v polovině 70. let 20. století.

Díky podpoře středoškolských učitelů začal studovat múzická umění na United States International University v San Diegu, ale při studijním pobytu ve Spojeném království v roce 1989 získal roli Billyho Crockera v klasickém muzikálu Cole Portera Anything Goes v londýnském West Endu po boku slavné Elaine Paige. Následovaly další role a Barrowman se do školy už nevrátil. V roce 2011 získal čestný doktorát na univerzitě v Glasgow.

Divadelní angažmá[editovat | editovat zdroj]

Od svého debutu v profesionálním divadle hrál John Barrowman hlavní role v různých muzikálech především ve West Endu, ale v menší míře i na Broadwayi, v Los Angeles a ve Washingtonu. Účinkoval například v muzikálech Miss Saigon, Fantom opery, Sunset Boulevard a Matador.

Za výkon v muzikálu Sama Mendese The Fix byl nominován na Laurence Olivier Award za nejlepšího herce v muzikálu za rok 1998 a poté se vrátil k roli Billy Crockera v revivalu Anything Goes. Ve West Endu vystupoval naposledy v roce 2009 v produkci La Cage aux Folles.

Filmová a televizní tvorba[editovat | editovat zdroj]

Barrowman účinkoval ve dvou hudebních filmech – v životopisném snímku o Cole Porterovi De-Lovely (2004) a v muzikálové komedii Producenti. V počátcích své kariéry se v americké televizi objevil ve dvou nepříliš úspěšných seriálech Titans a Central Park West, ale do povědomí britských diváků se zapsal až svojí prací pro BBC a CBBC.

K jeho největším úspěchům patří jeho zábavný pořad The Night's the Night a jeho role kapitána Jacka Harknesse ve sci-fi seriálech Pán času (Doctor Who) a Torchwood, za niž byl nominován na BAFTA Cymru.

Vystupoval i jako soutěžící v britském soutěžním pořadu Dancing on Ice a zvítězil ve vánočním speciálu pořadu Strictly Come Dancing. Dále účinkoval jako porotce ve třech televizních pořadech Andrew Lloyd Webbera, jejichž vítězové získali šanci zahrát si hlavní roli v muzikálu (pořady How Do You Solve A Problem Like Maria?, Any Dream Will Do, a I'd Do Anything). V roce 2006 byl zvolen organizací Stonewall Bavičem roku.

U příležitosti královniných narozenin byl v červnu 2014 odměněn titulem Člen Řádu britského impéria, za své zásluhy v oblasti zábavy a charitativní činnosti.[1][2]

Soukromý a rodinný život[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1993 žil se svým partnerem Scottem Gillem, s nímž v roce 2006 uzavřel registrované partnerství a roku 2013 v Kalifornii vstoupil do manželského svazku.[3]

Autobiografie[editovat | editovat zdroj]

  • Barrowman, John; Barrowman, Carole (2008). Anything Goes. Michael O'Mara Books. ISBN 1-84317-289-5.
  • Barrowman, John; Barrowman, Carole (2009). I Am What I Am. Michael O'Mara Books. ISBN 978-1-84317-379-3.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DUFFY, Nick. John Barrowman awarded MBE in Queen’s Birthday Honours List. Pink News [online]. 2014-06-14 [cit. 2014-06-17]. Dostupné online.  (anglicky) 
  2. Birthday Honours List [online]. Londýn: The London Gazette, 2014-06-14, [cit. 2014-06-17]. S. b16. (příloha č. 60895). Dostupné online. (anglicky) 
  3. DAY, Aaron. John Barrowman marries his long-term partner Scott Gill. Pink News [online]. 2013-07-03 [cit. 2013-07-03]. Dostupné online.  (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]