Johannes Sylvius Egranus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johannes Sylvius Egranus
Narození 1480
Cheb
Úmrtí 11. června 1535 (ve věku 54–55 let)
Jáchymov
Povolání teolog
Alma mater Lipská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Johannes Sylvius Egranus (1480, Cheb1. června 1535, Jáchymov), vlastním jménem Johann Wildenauer,[1] byl německý teolog, humanista a reformátor, přítel Erasma Rotterdamského a Martina Luthera.

Život[editovat | editovat zdroj]

Studoval na univerzitě v Lipsku. Zde získal v roce 1507 magisterský titul z teologie. Následně zde nějaký čas i učil. Podnikl řadu cest po Evropě, kdy se v Basileji seznámil např. s Erasmem Rotterdamským. Poté byl v roce 1517 jmenován kazatelem ve farním kostele Oanny Marie ve Zwickau. Zde se ale dostal do sporu s řádem františkánů pro populární legendy o sv. Anně (podstata svatosti - rozdíl mezi římsko-katolickou a evangelickou teologií). Vzhledem ke konfliktům s Tomasem Müntzerem odchází a v letech 1521-23 a 1533-35 působí v Jáchymově. Později působil i v Kulmbachu (1524), Saganu (1526) a Chemnitzu (1530). V roce 1523 opouští Jáchymov a na cestě do Rotterdamu k Erasmu Rotterdamskému se v Norimberku seznamuje s Willibaldem Pirckheimerem. Po návratu do Jáchymova je po krátké době odvolán z postu faráře pro zhýralý život a opilství. Zemřel na následky spojené s nadměrným požíváním alkoholu.

Byl oponentem katolického teologa Johanna Ecka a v roce 1520 byl jmenován v Bule papeže Lva X. proti Martinu Lutherovi. Před smrtí konvertoval ke katolicismu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Apologetica responsio contra dogmata, Apologetica responsio contra dogmata, que […] a calumniatoribus inuulgata sunt, Wittenberg 1518 (digital)
  • Contra Calumniatores suos Apologia, in qua diuam Annam nupsisse Claeophae & Salomae […] euangelicis et probatissimis testimoniis refellit, Nürnberg 1518 (digital)
  • Ein Sermon von der Beicht und wie einer seiner Sunden mag geloßen, Leipzig 1522 (digital)
  • Ein christlicher Unterricht von der Gerechtigkeit des Glaubens und von guten Wercken, Leipzig 1534 (digital)
  • Ungedruckte Predigten des Johann Sylvius Egranus, gehalten in Zwickau und Joachimsthal 1519−1522 (Quellen und Darstellungen aus der Geschichte des Reformationsjahrhunderts 18), vydavatel Georg Buchwald, Leipzig 1911
jako redaktor

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Egranus (eigentlich Wildenauer), Johannes Sylvius [online]. www.deutsche-biographie.de [cit. 2016-02-01]. Dostupné online.