Thomas Müntzer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Thomas Müntzer
Narození 1489
Stolberg (Harz)
Úmrtí 27. května 1525 (ve věku 36 let)
Mühlhausen/Thüringen
Povolání teolog a revolucionář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Thomas Müntzer (někdy počešťováno Tomáš Müntzer, 1489/1490, Stolberg - 27. května 1525, Görmar) byl Lutherův žák, německý reformátor a vůdce povstalců během selské války. Svým požadavkem omnia sunt communia (vše je společné) se stal jedním z předchůdců komunismu.

Kazatel v saském Cvikově, považoval se za pokračovatele husitů. Roku 1521 přijel do Čech (na pozvání univerzity). Hodlal zde vybudovat „říši bratrské rovnosti“, jak o ní kdysi snili táborští chiliasté. Kázal v Betlémské kapli v Praze a jeho Výzva k Pražanům vyvolala útoky proti klášterům; nakonec byl nucen Prahu opustit (byl pro české kališníky příliš buřičský).

Marně se pokoušel sjednotit lidové síly v Německu. Stál v čele poddaných při sporu s vrchností roku 1524 v jižním Schwarzwaldu a horním Rýnu. Na přelomu let 1524 a 1525 vznikl pod Müntzerovým vlivem radikální program povstalců, tzv. Artikulový list, v březnu 1525 ve Švábsku nový program dvanáct artikulů, který se stal oficiálním programem selského hnutí. Roku 1525 stál v čele povstání ve Frankenhausenu, období německé selské války. Povstání bylo poraženo a Müntzer byl popraven.

Na hradě Allstedt je rozsáhlá expozice o jeho životě a působení.


Jeho slavný výrok: „Snažím se pochopit, abych mohl uvěřit.“


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]