Johannes Schefferus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Johannes Schefferus
SchefferusJohannes.jpg
Narození 2. února 1621
Štrasburk
Úmrtí 26. března 1679 (ve věku 58 let)
Uppsala, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Alma mater Univerzita v Leidenu
Zaměstnavatel Uppsalská univerzita
Děti Pehr Scheffer
Příbuzní Carl Fredrik Scheffer, Ulrik Scheffer a Per Scheffer (vnuci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Skytteanum na univerzitě v Uppsale

Johannes Schefferus (2. února 1621 Štrasburk26. března 1679 Uppsala) byl jedním z nejdůležitějších švédských humanistů své doby. Byl také známý jako Angelus a vzpomíná se na něj jako na autora hymnů.[1]

Schefferus se narodil ve Štrasburku, který byl tehdy součástí Svaté říše římské. Pocházel z patricijské rodiny, studoval na tamější univerzitě, krátce v holandském Leidenu a v roce 1648 se stal na Skytteanu profesorem politiky a rétoriky na Uppsalské univerzitě. Křeslo si udržel až do své smrti v roce 1679.

Schefferus se také věnoval filologickým a archeologickým studiím. Jeho De orbibus tribus aureis se stalo první publikací o švédské archeologii. Příběh sámského lidu, Lapponia (1673), se stal populární po celé Evropě, přitom až do roku 1956 nebyl přeložen do švédštiny. Jeho posmrtná publikace, Suecia literata (1680), je švédskou historií vědecké bibliografie.

Schefferus se později v životě zapojil do intelektuálního sporu (zvláště s Olofem Vereliusem (1618–1682)) o místo, kde se nacházel chrám v Uppsale. Tvrdil, že je třeba ho hledat poblíž stávajícího Helga Trefaldighets kyrka (kostela Nejsvětější Trojice) v Uppsale. Dnes je známo, že jeho odpůrci při argumentaci obvykle používali podvrhy. Pravděpodobně právě z toho důvodu byly retušovány části největšího zachovaného gotického textu, Codex Argenteus.

V roce 1648 se Schefferus oženil s Reginou Loccenia, dcerou předchozího (1628–1642) profesora na Skytteanu, který se jmenoval Johannes Loccenius, a měl s ní dva syny.

Publikace (vybrané)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johannes Schefferus na anglické Wikipedii.

  1. Viz odkaz níže "German Classics"