Přeskočit na obsah

Jižní Aralské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jižní Aralské jezero
Poloha
SvětadílAsie
StátyKazachstánKazachstán Kazachstán, UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Oblast
Republika
Akťubinská, Kyzylordská
Karakalpakstán
Map
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha13 300 km²
Max. hloubka43 m
Ostatní
Přítok vodyAmudarja
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jižní Aralské jezero je jezero, které je tvořené jižní částí zbytku Aralského jezera. Nachází se na území Akťubinské oblasti v Kazachstánu a Karakalpakstánu v Uzbekistánu. Oddělování začalo v roce 1987 a k definitivnímu oddělení jižní části došlo v roce 1990, kdy se hladina snížila natolik, že už směrem od severní části neprotékala voda. Jižní část nemá šanci na obnovu a do roku 2020 se přemění v poušť. Řeka Amudarja do jezera nedotéká od jeho rozdělení.

Dělení jezera[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 se jižní část bývalého Aralského jezera dále rozdělila na západní a východní část, které byly spojené úzkým průtokem, jež měl dno v nadmořské výšce 29 m a vyrovnával hladiny, ale nepromíchával vodu. V roce 2005 byl hrází uzavřen přítok vody ze severní části. V roce 2008 se východní a západní část definitivně oddělily. Převážná část východní části se poté přeměnila v solnou pláň. Západní část je o 43 m hlubší,[1] a má podzemní vodní zdroj na severozápadě[2], takže ještě bude nějakou dobu existovat.

Slanost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 činila salinita západní části 70 g/l a východní části 100 g/l. Když vodní hladina klesne pod úroveň dna spojovacího kanálu (29 m) rozdíl ve slanostech jednotlivých částí se bude vyvíjet nezávisle. Východní část může být v letech s velkým množstvím vody podporována Amudarjou a v suchých letech vysychat a její salinita tedy bude kolísat. Salinita západní části naproti tomu trvale poroste.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku South Aral Sea na anglické Wikipedii.

  1. www.feow.org [online]. [cit. 2009-07-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-29. 
  2. [1][nedostupný zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]