Jižní Aralské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jižní Aralské jezero
Aral Sea 05 October 2008.jpg
Poloha
Světadíl Asie
Stát KazachstánKazachstán Kazachstán, UzbekistánUzbekistán Uzbekistán
Oblast
Republika
Akťubinská, Kyzylordská
Karakalpakstán
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 13 300 km²
Max. hloubka 43 m
Ostatní
Přítok vody Amudarja
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jižní Aralské jezero je jezero, které je tvořené jižní částí zbytku Aralského jezera. Nachází se na území Akťubinské oblasti v Kazachstánu a Karakalpakstánu v Uzbekistánu. Oddělování začalo v roce 1987 a k definitivnímu oddělení jižní části došlo v roce 1990, kdy se hladina snížila natolik, že už směrem od severní části neprotékala voda. Jižní část nemá šanci na obnovu a do roku 2020 se přemění v poušť. Řeka Amudarja do jezera nedotéká od jeho rozdělení.

Dělení jezera[editovat | editovat zdroj]

V roce 2003 se jižní část bývalého Aralského jezera dále rozdělila na západní a východní část, které byly spojené úzkým průtokem, jež měl dno v nadmořské výšce 29 m a vyrovnával hladiny, ale nepromíchával vodu. V roce 2005 byl hrází uzavřen přítok vody ze severní části. V roce 2008 se východní a západní část definitivně oddělily. Převážná část východní části se poté přeměnila v solnou pláň. Západní část je o 43 m hlubší,[1] a má podzemní vodní zdroj na severozápadě[2], takže ještě bude nějakou dobu existovat.

Slanost[editovat | editovat zdroj]

V roce 2007 činila salinita západní části 70 g/l a východní části 100 g/l. Když vodní hladina klesne pod úroveň dna spojovacího kanálu (29 m) rozdíl ve slanostech jednotlivých částí se bude vyvíjet nezávisle. Východní část může být v letech s velkým množstvím vody podporována Amudarjou a v suchých letech vysychat a její salinita tedy bude kolísat. Salinita západní části naproti tomu trvale poroste.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. www.feow.org [online]. [cit. 2009-07-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-07-29. 
  2. [1]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku South Aral Sea na anglické Wikipedii.