Malý Aral

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý Aral
AralSea ComparisonApr2005-06.jpg
Poloha
Světadíl Asie
Stát KazachstánKazachstán Kazachstán
Oblast Akťubinská, Kyzylordská
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 3,300 km 2
Max. hloubka 42[1] m
Ostatní
Nadm. výška 18[2] m n. m.
Přítok vody Syrdarja
Odtok vody Aralské jezero
Sídla Aralsk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý Aral nebo také Malé Aralské jezero je severní část zbytku Aralského jezera. Nachází se na území Akťubinské a Kyzylordské oblasti v Kazachstánu. K definitivnímu oddělení severní části došlo v roce 1990, kdy se hladina snížila natolik, že už směrem k jižní části neprotékala voda. Severní část je pozůstatek a zároveň jediná část původního jezera, která má šanci na obnovu. Znovuvznikající jezero napájí řeka Syrdarja.

Záchrana[editovat | editovat zdroj]

Zachránění zbytku jezera zajišťuje třináctikilometrová hráz Kok-Aral vystavěná v rámci sedmiletého projektu financovaného Světovou bankou za 86 mil. dolarů a rokem ukončení 2008. Projekt iniciovala kazašská vláda. V roce 2005 se město Aralsk nacházelo 100 km od pobřeží jezera, po stavbě hráze se vzdálenost zmenšila na pouhou čtvrtinu. Tato skutečnost dává naději rybářům. Momentálně stále stoupá hladina jezera a znovu se přibližuje k původním přístavům.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

V budoucnu se plánuje investovat dalších 300 mil. dolarů na obnovu severního pobřeží. V horizontu několika let či desítek let je pravděpodobné že se obnoví rybolov a téměř původní hladina severního jezera. Nicméně nic se nezmění na tom, že jižní území jezera na území Uzbekistánu do roku 2020 úplně zanikne a zbude po něm jen poušť.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. údaj z roku 2007, hodnota se v čase mění
  2. údaj z roku 2007, hodnota se v čase mění

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]