Jerzy Grotowski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jerzy Grotowski
Jerzy Grotowski.jpg
Narození 11. srpna 1933
Řešov
Úmrtí 14. ledna 1999 (ve věku 65 let)
Pontedera
Bydliště Pontedera
Alma mater Ruská akademie divadelního umění
Zaměstnavatel Collège de France (1997–1999)
Ocenění MacArthurova cena
Politická strana Polská sjednocená dělnická strana
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jerzy Marian Grotowski (11. srpen 1933, Řešov14. leden 1999, Pontedera u Pisy) byl polský divadelní režisér a teoretik. Významný experimentátor a reformátor divadelního projevu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Divadelní umění studoval v Krakově a v Moskvě a v roce 1959 založil Divadlo 13 řad v Opolí. Od roku 1965 pak neslo název Divadlo–laboratoř. V 70. letech Grotowski začal rozvíjet tzv. paradivadelní aktivity. Po roce 1982 realizoval zejména performance, uzavřené skupinové experimenty s prostorem, rytmem, tělem a hlasem s vazbou na psychoanalýzu. V té době již působil zejména v USA a v Itálii. V letech 1997-1999 byl řádným profesorem Ecole Supérieure d’Art Dramatique v Marseille. V italské Pontedře u Pisy založil divadelní a terapeutické středisko, kde nakonec zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Zformuloval i ideový program, který nazval „chudé divadlo“. Klíčovým cílem takového divadla je vybudovat vztah mezi divákem a hercem, přičemž divák se často stává součástí představení. Svou koncepci rozvinul zejména v knize Towards a Poor Theatre (Směrem k chudému divadlu). Silně ovlivnil divadla malých forem i postmoderní divadlo.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Obdržel polskou státní cenu I. třídy a čestný doktorát univerzity v Pittsburgu (USA). Byl zvolen členem Americké akademie umění a věd a členem MacArthur Fellowship.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. Grotowski, Divadlo a rituál. Bratislava: Kaligram 1999
  • Jerzy Grotowski a Teatr laboratorium - texty I.-III. Praha: PKS a Městská knihovna 1990