Jean-Claude Michéa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Claude Michéa
Narození1950 (72–73 let)
Paříž
Alma materLycée Paul Valéry
Povolánífilozof
ZaměstnavatelLycée Joffre
RodičeAbel Michéa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Claude Michéa (* 1950) je francouzský filozof, politolog a esejista. Česky vyšla jeho kniha Tajnosti levice. Od ideálu osvícenství k triumfu neomezeného kapitalismu v překladu Petra Druláka.

V letech 1969 až 1976 byl členem Parti communiste français, z níž vystoupil pro nesouhlas s autoritářstvím komunistických režimů ve východním bloku. Učil na lyceu v Montpellieru do roku 2010, pak odešel na statek v Landes, kde se svojí manželkou snaží vést soběstačný způsob života.

Jeho otec Abel Michéa (1920–1986) byl sportovní novinář a účastník antifašistického odboje.

Je autorem monografie o Georgi Orwellovi, jehož spojení konzervatismu s anarchismem označuje za svůj myšlenkový vzor. Ve svých dílech Michéa tvrdí, že ekonomický liberalismus a kulturní liberalismus jsou spojené nádoby a není možné jedno zavrhovat a druhé podporovat, jak činí současný dominantní proud západní levice.[1] Poté, co se levici podařilo prosadit do politického a mediálního mainstreamu, převzala mentalitu vládnoucí vrstvy a zapomněla na svůj původní program. Odklon od tradičních sociálních otázek k obraně práv menšin je podle Michéy důvodem, proč levicové strany ztrácejí podporu voličů.[2] Michéovými názory se v českém prostředí zabýval Václav Bělohradský.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Masarykova demokratická akademie – Tajnosti levice. Od ideálu osvícenství k triumfu neomezeného kapitalismu [online]. [cit. 2020-03-31]. Dostupné online. 
  2. Co je současné levicové myšlení | Recenze. Lidovky.cz [online]. 2017-06-21 [cit. 2020-03-31]. Dostupné online. 
  3. Esej Václava Bělohradského: Konzervativní socialismus?. Novinky.cz [online]. BORGIS [cit. 2020-03-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]