Přeskočit na obsah

Jean-Baptiste Isabey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Baptiste Isabey
Narození11. dubna 1767
Nancy
Úmrtí18. dubna 1855 (ve věku 88 let)
Paříž
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise
Grave of Isabey
Povolánímalíř, kreslíř, litograf a karikaturista
Oceněníkomandér Řádu čestné legie
důstojník Řádu Leopoldova
Císařský řád našeho pána Ježíše Krista
DětiEugène Isabey[1]
PříbuzníMarie Isabey (vnučka)
Funkcedvorní malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Baptiste Isabey (11. dubna 1767, Nancy18. dubna 1855, Paříž) byl francouzský malíř doby klasicismu a realismu, nejslavnější evropský miniaturista.

Jean-Baptiste Isabey se svou dcerou, miniatura

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Jean-Baptiste Isabey začal svou kariéru malíře jako devatenáctiletý. Po několika lekcích u malíře Jeana Girardeta a poté u Jeana-Baptiste Claudota pracoval u dvorního malíře miniaturisty Marie Antoinetty Francoise Dumonta. Stal se jedním z žáků tehdy již slavného Jacquese-Louise Davida a pracoval ve Versailles na portrétech vévodů Angoulemského a de Berry. Stal se dvorním malířem Napoleona Prvního, kterého doprovázel na cestách a taženích a důležité události zvěčňoval svým štětcem. Po Napoleonově pádu se stal malířem Bourbonů a během vídeňského kongresu v letech 1814–1815 portrétoval téměř všechny významné představitele politiky a moci tehdejší Evropy. Již předtím, roku 1812 navštívil v doprovodu císařovny Marie Luisy Prahu a příležitostně portrétoval některé české aristokraty [2]. Po návratu Napoleona z Elby mu Isabey složil slib věrnosti, přesto se po restauraci Bourbonů stal jejich oblíbeným portrétistou, dokonce se podílel na výzdobě obřadu korunovace Karla X. roku 1825. Červencová monarchie mu zajistila další četné zakázky. Napoleon III. mu přidělil vysokou penzi a jmenoval jej důstojníkem Čestné legie.

Portrét Christine Boyerové od Jeana-Baptisty Isabey

Jeho díla vynikají něžností a líbivostí, portréty jsou fyziognomicky naprosto věrné. Největší slávu sklidil svými miniaturami, které jsou řazeny mezi nejlepší v dějinách tohoto umění. Za mistrovské dílo malby na porcelánu je pokládán mj. podnos zdobený podle kresby Charlese Percierse, kde uprostřed je Napoleon I. v ornátu a okolo busty maršálů a generálů, kteří veleli jeho vojsku roku 1805. Také portréty účastníků Vídeňského kongresu jsou proslulé. Slavné litografické dílo je “Voyage pittoresque et romantique dans l’ ancienne France” (Malebná a romantická cesta starou Francií).

Jeho syn Eugene Isabey (1804-1886) byl též malířem, žákem svého otce a proslul zejména jako grafik, litograf a malíř akvarelů.

Díla v českých sbírkách[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]