Jean-Baptiste Isabey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jean-Baptiste Isabey
Isabey-autoportrait.gif
Narození 11. dubna 1767
Nancy
Úmrtí 18. dubna 1855 (ve věku 88 let)
Paříž
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění komandér Řádu čestné legie
rytíř Čestné legie
důstojník Řádu čestné legie
Děti Eugène Isabey
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean-Baptiste Isabey (* 11. dubna 1767 v Nancy; † 18. dubna 1855 v Paříži) byl francouzský malíř.

Jean-Baptiste Isabey se svou dcerou, miniatura

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Jean-Baptiste Isabey začal svou kariéru malíře jako devatenáctiletý. Po několika lekcích u malíře Jeana Girardeta a poté u Jeana-Baptiste Claudota pracoval u dvorního malíře miniaturisty Marie Antoinetty Francoise Dumonta. Stal se jedním z žáků tehdy již slavného Jaquease Louise Davida a pracoval ve Versailles na portrétech vévodů Angoulemského a de Berry. Stal se dvorním malířem Napoleona Prvního, kterého doprovázel na cestách a taženích a důležité události zvěčňoval svým štětcem. Po pádu Napoleona stal se malířem Bourbonů a portrétoval téměř všechny významné představitele politiky a moci tehdejší Evropy. Přestože po návratu Napoleona z Elby složil mu Isabey slib věrnosti, byl dále po restauraci Bourbonů oblíbeným jejich portrétistou a dokonce se podílel na výzdobě obřadu korunovace Karla X. roku 1825. Červencová monarchie mu zajistila další četné zakázky. Napoleon III. mu přidělil vysokou penzi a jmenoval jej důstojníkem Čestné legie.

Portrét Christine Boyerové od Jeana-Baptisty Isabey

Jeho díla vynikají něžností a líbivostí, portréty jsou fyziognomicky naprosto věrné. Největší slávu sklidil svými miniaturami, které jsou řazeny mezi nejlepší v dějinách tohoto umění. Za mistrovské dílo malířství na porcelánu je pokládán podnos zdobený podle kresby Charlese Percierse, kde uprostřed je Napoleon I. v ornátu a okolo busty maršálů a generálů, kteří veleli jeho vojsku roku 1805. Také portréty účastníků Vídeňského kongresu jsou proslulé. Slavné litografické dílo je “Voyage pittoresque et romantique dans l’ ancienne France” (Malebná a romantická cesta starou Francií).

Jeho syn Eugene Isabey (1804-1886) byl též malířem, žákem svého otce a proslul zejména jako grafik, litograf a malíř akvarelů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]