Přeskočit na obsah

Jarmila Vacková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jarmila Vacková
Jarmila Vacková (Album representantů všech oborů veřejného života československého, 1927)
Jarmila Vacková (Album representantů všech oborů veřejného života československého, 1927)
Narození19. srpna 1908
USA Chicago, Illinois
Úmrtí26. října 1971 (ve věku 63 let)
USA Santa Monica, Kalifornie
Aktivní roky1925–1952
ChoťAndrew Marton
RodičeRudolf Vacek
Josefa Vacková
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jarmila Marton (rozená Jarmila Sylvie Vacek, česky Jarmila Vacková, 19. srpna 1908 Chicago, Illinois26. října 1971 Santa Monica, Kalifornie)[1] byla česko-americká herečka účinkující převážně v prvorepublikových československých a německých filmech.

Eman Fiala a Jarmila Vacková ve filmové operetě Děvčátko, neříkej ne (1932)

Narodila se jako Jarmila Sylvie Vacková (anglicky Vacek) v českoamerické rodině bankéře Rudolfa Vacka a jeho ženy Josefy (rozené Fialové), v Chicagu, největším centru emigrace Čechů ve Spojených státech amerických. Před rokem 1925 odcestovala do Československa, kde ve svých 17 letech zahájila svou filmovou kariéru. Její matka zde začala podnikat ve filmovém průmyslu, vlastnila filmovou a distribuční společnost Chicagofilm a také biograf Alma.[zdroj?]

Ve svém filmovém debutu si rovnou zahrála titulní roli, a to v komedii Vdavky Nanynky Kulichovy (1925). Po jejím boku pracovali známí filmoví tvůrci jako Anny Ondráková, Karel Lamač nebo Theodor Pištěk, se kterými Vacková později opakovaně natáčela. Když se seznámila s Andrewem Martonem, Američanem narozeným v Uhersku, provdala se za něho 18. listopadu 1929 a usadili se v německém Berlíně. S manželem měla dceru Annu Antonii Marton (1948) zvanou Tonda Marton.[zdroj?] V letech 1932 až 1933 společně natočili v Grónsku filmovou expediční komedii Nordpol – Ahoi! (1934), ve kterém Vacková, již pod jménem Jarmila Marton, ztělesnila filmovou divu Ritu Noru.

Manželé zůstali v Berlíně až do poloviny 30. let, kdy se tváří v tvář rostoucí rasové perzekuci ze strany nacionálně socialistického režimu rozhodli vrátit do Spojených států amerických. Zatímco Andrew Marton tam pokračoval ve své režijní kariéře, Jarmila Marton se téměř stáhla z filmového byznysu. Teprve v roce 1951 ji manžel znovu postavil před kameru do vedlejší role v dobrodružném filmu Storm Over Tibet (1952), zároveň jako poctu vlastní filmové minulosti: Jarmila Marton zde hrála manželku v Německu narozeného hereckého kolegy Haralda Dyrenfurtha, který byl synem někdejšího himálajského badatele a vedoucího expedice Güntera Oskara Dyhrenfurtha,[zdroj?] s nímž Jarmila Marton natočila v roce 1934 v rámci nákladné expedice svůj poslední předválečný film Der Dämon des Himalaya (1935). Tato role byla její poslední filmová práce. Krátce po její smrti se její manžel oženil s herečkou Lacertou Weissovou.[zdroj?]

Jarmila Marton-Vacková zemřela 26. října 1971 v Santa Monice ve věku 63 let.

Filmografie

[editovat | editovat zdroj]

Kompletní filmografie podle filmových databází ČSFD[2] a IMDb[3].

Jako Jarmila Vacková

Jako Jarmila Marton

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jarmila Marton na německé Wikipedii.

  1. Jarmila Vacková. Filmový přehled [online]. [cit. 2024-08-19]. Dostupné online. 
  2. Jarmila Vacková. ČSFD.cz [online]. [cit. 2024-08-19]. Dostupné online. 
  3. Jarmila Marton. IMDb [online]. [cit. 2024-08-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • SEKANINA, František. Album representantů všech oborů veřejného života československého. Praha: Umělecké nakladatelství Josef Zeibrdlich, 1927. Dostupné online. S. 1166. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]