Jan Militký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan Militký
Jan Militký, vystoupení na Rockových kurzech 2012, Velké Losiny
Jan Militký, vystoupení na Rockových kurzech 2012, Velké Losiny
Základní informace
Narození6. října 1968 (55 let)
Československo Hradec Králové, Československo
Žánryrock
jazz-rock
funky
fusion
instrumentální rock
Povoláníkytarista
skladatel
textař
pedagog
Nástrojeelektrická kytara
Aktivní roky1986–současnost
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Militký je český kytarista, textař, aranžér, hudební pedagog a publicista.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Původně studoval klasickou hudbu na státní konzervatoři v Plzni (obor klarinet), již v prvním ročníku se však začal věnovat elektrické kytaře. Po třech letech složil profesionální zkoušky pod Pražským kulturním střediskem a v roce 1986 nastoupil dráhu profesionálního kytaristy. V mládí byl též členem Dechového Orchestru Mládeže v Mar. Lázních jako klarinetista a koncem 80. let hostoval jako kytarista v Big Bandu LŠU v Mariánských Lázních pod vedením Josefa Hurtíka, se kterým navštívil mnoho jazzových festivalů po celé Evropě a zúčastnil se též televizního vysílání Hudebního Studia "M" (rež. Jan Bonaventura, mod. Alfréd Strejček) v tehdejším pražském Paláci kultury, kam bylo toto amatérské hudební těleso pro svou výjimečnou hudební úroveň a nízký věkový průměr (17 let) pozváno. Prošel kapelami Dr. Max, 5P, Sarah, The Wall Team Filipa Benešovského. Hostoval a studiově spolupracoval s různými dalšími interprety a formacemi (Ondřej Soukup, Jaromír Nohavica, Marie Rottrová, Petr Kolář, Eva Pilarová, Roman Holý, Těžkej Pokondr, Neřež, Masomlejn a další).

V roce 1998 založil funky-fusion band s názvem Bloody Mary, hrající téměř výhradně jeho hudbu. Kapela měla několik obsazení. Jako členové se zde kromě Jana Militkého (kytara, kytarový synthesizer a zpěv) objevili Jan Jakubec a Miroslav Dlouhý (baskytara), Kamil Němec, Vilém Stadther a Tomáš „Kobdzey“ Kašpar (bicí), Pavel Hrabě a Jakub „Kudo“ Doležal (saxofon) a Vítek Beneš (klávesy). Kapela vydala dvě desky a živé vystupování ukončila v roce 2006.

V roce 1997 založil Jan Militký Rockové kurzy, kde působí jako lektor. Na hudebních workshopech a produkcích v rámci této akce se podíleli Daniel Forró, Eduard Klezla, Richard Scheufler, Lukáš Doksanský, Vlaďka Svobodová (zpěv, ex Laura a její tygři), Jan Tulenko (skupina Davida Krause), Petr Kutheil (Votchi, finalista soutěže Hlas ČeskoSlovenska), Camilo Caller (profesor Konzervatoře Jaroslava Ježka) a mnozí další.

Jan Militký působil jako dopisovatel časopisu Muzikus a je také autorem několika kytarových publikací.

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Autorská alba[editovat | editovat zdroj]

  • Honza Militký & nepřátelé (1994, oficiálně nevydáno)
  • Chtěl bych být diktátor (Bloody Mary, 2000)
  • Netančím (Bloody Mary, 2007)
  • Sběrné suroviny (2007)

Jako kytarista[editovat | editovat zdroj]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

MILITKÝ, Honza. Kytara nejen hard & heavy: technika hry [hudebnina]. Praha: Muzikus, ©1998. 37 s. ISBN 80-86253-00-7 [1].

Technika a improvizace na elektrickou kytaru díl 1 [2] a 2 [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]