Přeskočit na obsah

Jan Beyzym

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Blahoslavený
Jan Beyzym, SJ
Fotografie
Fotografie
kněz
Narození15. května 1850
Beyzymy Wielkie na Volyni
Úmrtí2. října 1912 (ve věku 62 let)
Madagaskar
Svátek2. října
Státní občanstvíPolsko a Ruské impérium
ŘádTovaryšstvo Ježíšovo
Vyznáníkatolická církev
Blahořečen18. srpna 2002, Krakov, Jan Pavel II.
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Atributykněžská roucha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Blahoslavený Jan Beyzym (15. května 1850, Beyzymy Wielkie na Volyni2. října 1912, Madagaskar) byl polský římskokatolický duchovní, člen jezuitského řádu a misionář na Madagaskaru, kde pečoval o malomocné. V roce 2002 byl prohlášen katolickou církví za blahoslaveného.

Narodil se v roce 1850 v části Ukrajiny, která byla tehdy součástí Polska, v hraběcí rodině Stadnických. Po studiích na gymnáziu vstoupil do jezuitského řádu. Zřejmě tehdy začal místo rodového jména používat přízvisko Beyzym, podle rodné vsi. Teologii studoval v Tarnopoli a Krakově. Po kněžském svěcení v roce 1881 začal působit jako pedagog, toužil však po působení v misiích. V roce 1898 se dočkal naplnění této své touhy. Jeho představení jej poslali na Madagaskar.

Své působení začal mezi spolubratry v Antananarivo, o rok později se přesunul do vesnice Ambahivoraka, kde byla tehdy kolonie malomocných. Jan začal mezi nimi působit nejen jako duchovní, ale také jako ošetřovatel. Ve vesnici vystavěl kapli, do které umístil vlastnoruční kopii obrazu Čenstochovské Madony. Žil velmi skromně a snažil se vesničanům všemožně pomáhat. Usiloval o výstavbu nemocnice, což se mu na sklonku života, v roce 1911, podařilo. Vedle práce pro nemocné sestavil též madagaskarsko-polský slovník.

Beatifikace

[editovat | editovat zdroj]

Od září roku 1912 trpěl infekcí a horečkami. Zemřel 2. října toho roku. Beatifikován byl sv. Janem Pavlem II. v roce 2002 a liturgická památka byla stanovena na výroční den jeho úmrtí.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]