James Wolfensohn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Wolfensohn
James D. Wolfensohn 2003.jpg
Narození 1. prosince 1933 (85 let)
Sydney
Alma mater Universita v Sydney
Harvardova obchodní škola
Ocenění Důstojník Řádu Austrálie (1987)
rytíř komandér Řádu britského impéria (1995)
medaile Lea Baecka (2006)
Theodor Heuss award (2006)
čestný doktorát Hebrejské univerzity v Jeruzalémě (2011)
… více na Wikidatech
Funkce President of the World Bank Group (1995–2005)
Podpis James Wolfensohn – podpis
Web www.wolfensohn.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Wolfensohn (* 1. prosince 1933) byl devátým prezidentem Skupiny Světové banky.

Život Jamese Wolfensohna je charakteristický určitou formou hyperaktivity. Narodil se v australském Sydney. Austrálii reprezentoval v šermu na letní olympiádě v roce 1956. Po studiích na Harvard Business School se věnoval investičnímu bankovnictví v Londýně a New Yorku. V roce 1979 pomáhal zachraňovat finanční situaci výrobce automobilů Chrysler. Vedle svých podnikatelských aktivit zároveň předsedal newyorské Carnegie Hall a washingtonskému Kennedyho centru hereckých umění. Sám vystoupil s některými věhlasnými hudebníky.

Prezidentem Skupiny Světové banky se stal na návrh amerického prezidenta Billa Clintona 1. července 1995.

Na výročním zasedání Banky v říjnu 1996 mluvil Wolfensohn o rakovině korupce, což bylo doposud v rámci Banky naprosté tabu. Wolfensohn tak předznamenal větší zaměření banky na reformy soudnictví, veřejné správy atp. Brzy začal více zdůrazňovat i témata náboženství či kultury, což doposud bylo zcela mimo dosah instituce.

První obětí jeho boje proti rakovině korupce měl být Suharto. Byla to totiž návštěva v Indonésii v květnu 1996, která Wolfensohna upozornila na rozměry problému korupce.

Osobní záliby[editovat | editovat zdroj]

Díky své oblibě hudby se Wolfensohn seznámil například s Vladimirem Ashkenazym či Danielem Barenboimem. Ve svém londýnském bytě (když pracoval finanční dům Schroders) měl piano, na kterém Ashkenazy hrál při svých návštěvách. Strávili spolu i dovolenou v Řecku. Když byl pro své mimořádné schopnosti jmenován ředitelem pobočky v New Yorku, napadlo Wolfensohna uspořádat inaugurační koncert – zavolal Ashkenazyho a zeptal se jej, zda by se nechtěl stát prvním sovětským hudebníkem, který by otevřel komerční banku na Wall Streetu.

Prezident Skupiny Světové banky
Předchůdce:
Lewis T. Preston
19952005
James Wolfensohn
Nástupce:
Paul Wolfowitz

Odkazy[editovat | editovat zdroj]