James Justinian Morier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Justinian Morier
James Morier.jpg
Narození asi 1780
Smyrna
Úmrtí 3. března 1849
Brighton
Povolání diplomat, spisovatel a romanopisec
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Významná díla Dobrodružství Hadži Baby z Isfahánu
Ocenění člen Královské společnosti
Rodiče Isaac Morier
Příbuzní William Morier
John Morier
David Richard Morier
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

James Justinian Morier (asi 1780, Smyrna,[1] Turecko3. března 1849, Brighton, Anglie) byl britský diplomat a romantický spisovatel známý především díky svému románu The Adventures of Hajji Baba of Ispahan (1824, Dobrodružství Hadži Baby z Isfahánu).

Život[editovat | editovat zdroj]

Morier se narodil asi roku 1780 v turecké Smyrně (dnes Izmir) jako druhý syn britského obchodníka Isaaca Moriera, který zde působil jako generální konzul Levantské společnosti. Vzdělání získal na Harrow College v Anglii a poté pracoval v Izmiru pro svého otce. Roku 1808 byl jmenován tajemníkem britského vyslance k perskému šachovi, roku 1909 doprovázel perského velvyslance na cestě do Británie a roku 1810 se do Persie opět vrátil jako tajemník prvního britského velvyslance v této zemi. V letech 18141816 zde pak působil jako britský chargé d’affaires. Poté se na vlastní žádost vrátil do Anglie, začal pobírat důchod a věnoval se literatuře. Do britských diplomatických služeb se ještě vrátil v letech 18241826, kdy působil v Mexiku jako zvláštní zmocněnec pro uzavření smlouvy mezi oběma zeměmi.

Ve svém literárním díle Morier plně využil své zkušenosti z prostředí Orientu, které tak důvěrně znal z dětství a z diplomatických služeb. Po dvou cestopisných knihách, vycházejících z jeho diplomatického působení v Persii vydal roku 1824 pod pseudonymem Peregrine Persic (Perský poutník) své nejslavnější dílo, dobrodružný román The Adventures of Hajji Baba of Ispahan (Dobrodružství Hadži Baby z Isfahánu). Jeho další románová díla již podobný ohlas nezískala.

Morier zemřel roku 1849 v Brightonu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • A Journey through Persia, Armenia and Asia Minor, to Constantinople (1812, Cesta Persií, Arménií a Malou Asií do Konstantinopole), zážitky z prvního autorova pobytu v Persii z let 1808 až 1809,
  • Second Journey through Persia, Armenia, and Asia Minor, to Constantinople (1818, Druhá cesta Persií, Arménií a Malou Asií do Konstantinopole), popis druhého autorova pobytu v Persii v letech 1810 až 1816.
  • The Adventures of Hajjî Baba of Ispahan (1824, Dobrodružství Hadži Baby z Isfahánu), romantický dobrodružný román odehrávající se v Persii na počátku 19. století. Vypráví o životě chudého syna isfahánského lazebníka, který se dostane do zajetí loupeživých Turkmenů a po svém osvobození prožívá po vzoru pikareskních románů celou řadu humorných i tragických dobrodružství až se stane prvním tajemníkem šachova velvyslance.
  • The Adventures of Hajjî Baba of Ispahan in England (1828, Dobrodružství Hadži Baby z Isfahánu v Anglii), pokračování předcházejícího románu.
  • Zohrab, or the Hostage (1832, Zobrab aneb Rukojmí),
  • Ayesha, the Maid of Kars (1834, Ajša, služka z Karsu),
  • Abel Allnutt (1837),
  • The Mirza (1841, Mirza).

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Slovník spisovatelů, LIbri, Praha 2003, str. 538

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]