Jakupica

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jakupica
Јакупица
Jakupica, Solunska glava
Jakupica

Nejvyšší bod2540 m n. m. (Solunska Glava)

Nadřazená jednotkaHelenidy
Sousední
jednotky
Šar planina, Poreč
Podřazené
jednotky
Torbešija, Karadžica, Golešnica, Dautica, Jakupica

SvětadílEvropa
StátSeverní MakedonieSeverní Makedonie Severní Makedonie
Map
Horninyžula, břidlice, vápenec
PovodíVardar, Treska
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jakupica (makedonskyЈакупица) je jedno z nejrozsáhlejších pohoří nacházející se v Severní Makedonii. Jedná se v podstatě o horský systém složený z několika samostatných celků, dohromady tvořící kompaktní horstvo centrální Severní Makedonie. Nejvyšším vrcholem je Solunska Glava (2540 m) ležící v nejvyšší skupině Jakupica.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Horstvo se rozkládá směrem k jihu od hlavního města Skopje. Na západě tvoří hranici pohoří hluboce zaříznutá dolina řeky Treska, severovýchod potom ohraničuje tok řeky Vardar. Na východě leží město Veles.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Masivy Torbešija a Karadžica ležící na severovýchodě jsou tvořeny především břidlicemi a žulou. Centrální část pohoří Jakupica, Golešnica a Dautica je spíše vápencového charakteru.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Horský systém Jakupica sestává z několika masivů či horských hřebenů. Většinu území tvoří rozsáhlé zalesněné plochy s porosty buku, dubu a jehličnanů. Nad městem Skopje se na severu pohoří vypíná skupina Torbešija (Kitka, 1596 m). Na ní na jihozápadě navazuje skalnatý hřeben Karadžica (Karadžica, 2473 m) táhnoucí se až do centrální části horstva. V uzlovém bodě Solunska glava se střetává s nejvyšší skupinou Jakupica a nižším hřebenem Dautica (2178 m) pokračujícím dále k jihozápadu. Zcela na východě leží skupina Golešnica (Lisec, 1934 m).

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]