Jaffská ulice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaffská ulice
Cedule, která připomíná Jaffu jakožto „přístavní město Jeruzaléma ve starověku.“
Cedule, která připomíná Jaffu jakožto „přístavní město Jeruzaléma ve starověku.“
Umístění
StátIzraelIzrael Izrael
MěstoJeruzalém
Poloha
Začíná nanáměstí Cahalu
Končí naStrunový most
Historie
Pojmenováno poJaffa
Map
Jaffská ulice (modře); poloha Starého Města je vyznačena oranžově
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jaffská ulice přes den v roce 2012

Jaffská ulice (hebrejsky רחוב יפו‎, arabsky شارع يافا‎) je jednou z nejdelších a nejstarších hlavních ulic v Jeruzalémě.[1] Ulice vede od východu na západ, od hradeb Starého města přes centrum Jeruzaléma až k západnímu vstupu do Jeruzaléma z dálnice Jeruzalém – Tel Aviv. Nachází se zde mnoho obchodů, firem a restaurací. Je na ni napojena Ben Jehudova ulice a ulice Krále Jiřího, přičemž společně ohraničují obchodní čtvrť nazývanou „Trojúhelník.“ Mezi hlavní památky na Jaffské ulici patří Allenbyho náměstí, Safrovo náměstí (radnice), Sijónské náměstí, křižovatka Davidka a trh Machane Jehuda. Východní část Jaffské ulice byla přestavěna na bezautomobilovou zónu pro pěší a tramvaje.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jaffská ulice po roce 1907

Původně byla vydlážděna v roce 1861 jako součást silnice do Jaffy. Brzy se stala osou expanze Jeruzaléma mimo hradby Starého Města a byly podél ní založeny čtvrtě jako Migraš ha-Rusim, Nachalat Šiv'a a Machane Jehuda, jakož i nemocnice Ša'arej cedek. Vzdálenost od tohoto hlavního tahu se v rychle se rozvíjejícím městě stala měřítkem pro ceny nemovitostí. Dopravu původně zajišťovali velbloudi a muly, po zdokonalení také koňská spřežení. Němečtí templeři, kteří založili čtvrť ha-Mošava ha-Germanit, zahájili první kočárovou dopravu na Jaffské ulici.

V období Britského mandátu Palestina se ulice dále rozrůstala a vznikla zde řada institucí, včetně radnice, pošty, anglo-palestinské banky a budovy Generali. Budovy na nejvýchodnějším konci podél hradeb Starého Města byly v červenci 1944 zbourány, aby nezakrývaly pohled na historické město. V tomto období získala ulice svou moderní podobu a stala se rozvíjející se čtvrtí města, protože se do ní stěhovala většina obchodů ze Starého Města. Během devatenáctiletého rozdělení města mezi Izrael a Jordánsko po první arabsko-izraelské válce v roce 1948, které oddělilo Staré Město od velké části moderního Jeruzaléma, zůstal význam Jaffské ulice jako centra města zachován.

Na Jaffské ulici se nachází jeruzalemský magistrát, hlavní jeruzalemská pošta a trh Machane Jehuda. Jako hlavní dopravní tepna se stala terčem teroristických skupin a od konce 60. let 20. století se na této ulici odehrály některé z nejkrvavějších teroristických útoků,[2] mimo jiné bombový útok na Sijónském náměstí (1975), bombový útok na autobus (1986), sebevražedný útok v restauraci Sbarro (2001) a bombový útok na Jaffské ulici (2002).

Po většinu své existence sloužila Jaffská ulice jako hlavní jeruzalémská dopravní tepna. V rámci rozvojového plánu na oživení centra města byla doprava v Jaffské ulice omezena, aby se v oblasti netvořily dopravní zácpy. Doprava severo-jižním směru byla z Jaffské ulice svedena do tunelu postaveného v roce 2004 na náměstí Cahalu; ten je také součástí dálnice 60.[3] Ulice byla vybavena novou infrastrukturou a na řadě míst rozšířena. Kvůli úpravě ulice bylo vyklizeno nejméně 180 nemovitostí.

Tramvajová doprava zde zahájila provoz v roce 2011. Od západního konce Jaffské, ulice poblíž autobusovému nádraží, je vedena po Strunovém mostě od architekta Santiaga Calatravy a pokračuje dále k jihu.[4]

Významné budovy a památky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaffa Road na anglické Wikipedii.

  1. RONNEN, Meir. The life and death of Jaffa Road [online]. Jerusalem Post, 2005-10-09 [cit. 2021-12-03]. Dostupné online. 
  2. TARNOPOLSKY, Noga. Terror tourism in Israel [online]. GlobalPost [cit. 2021-12-03]. Dostupné online. 
  3. TZAHAL SQUARE TUNNEL INAUGURATED [online]. [cit. 2021-12-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-16. 
  4. Jerusalem Light Rail Project [online]. [cit. 2021-12-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]