Jacuširské moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jacuširské moře
Mapa Jacuširského moře a okolí
Mapa Jacuširského moře a okolí
Maximální hloubka50 m
Šířka15 km
Délka70 km
Rozloha1400 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celekTichý oceán
Sousední celkyVýchodočínské moře, Ariacké moře
SvětadílAsie
StátJaponskoJaponsko Japonsko
Map

Jacuširské moře (japonsky Jacuširo-kai, 八代海) zvané též Širanuiské moře (Širanui-kai, 不知火海) je mělké vnitrozemské moře, které odděluje ostrov Kjúšú od souostroví Amakusa. Rozkládá se převážně na území prefektury Kumamoto a na jižním konci hraničí též s prefekturou Kagošima. Na severu se rozkládá Ariacké moře, na jihu pak Východočínské moře. K významnějším městům ležícím u Jacuširského moře patří Jacuširo a Minamata.


Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na západě se nacházejí dva průlivy do Východočínského moře, a sice:

  • Kuro-no-seto (黒之瀬戸), 32° s. š., 5° v. d. mezi ostrovy Kjúšú a Nagašima, který je v nejužším místě jen 350 m široký.
  • Nagašima-kaikjó (長島海峡) respektive Nagašima-seto (長島瀬戸), 32° s. š., 12° v. d. mezi ostrovy Nagašima a Šimošima.

Na severozápadě moře ohraničuje souostroví Amakusa a na severu poloostrov Uto (Uto-hantó, 宇土半島). Z druhé strany je oba omývá Ariacké moře, s nímž Jacuširské moře propojují další mořské úžiny:[1]

Na severovýchodním pobřeží se rozkládá planina Jacuširo (Jacuširo-heija, 八代平野) se stejnojmenným městem, zbývající část východního pobřeží Kjúšú je zvlněna k moři spadající vrchovinou Kjúšú-sanči (九州山地).[2] Jižní pobřeží tvoří další rovina.

Jacuširské moře je ve východozápadním směru 15 km široké a v severojižním směru 70 km dlouhé. Ve své nejhlubší části dosahuje hloubky 50 m, jinak je poměrně mělké.[2]

Znečištění rtutí[editovat | editovat zdroj]

Během 50. a 60. let minulého století bylo moře silně znečištěno rtutí, kterou do jeho vod vypouštěla chemická továrna společnosti Chisso, jež se nachází ve městě Minamata.[3] Vysoce toxické organosloučeniny rtuti (methylrtuť, dimethylrtuť apod.), které se shromažďovaly v tělech ryb, měkkýšů a korýšů žijících ve zdejších vodách, způsobily nárůst takzvané Minamatské choroby u zdejšího obyvatelstva, které se těmito mořskými živočichy živilo. Tato choroba způsobená otravou rtutí způsobila ochrnutí a smrt tisíců Japonců žijících na pobřeží Jacuširského moře. Vážně narušen byl rovněž zdejší ekosystém.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Yatsushiro Sea na anglické Wikipedii a Yatsushiro-See na německé Wikipedii.

  1. 八代海の概況、海域特性について [PDF; 243 kB]. Japonské ministerstvo životního prostředí [cit. 2013-10-13]. Dostupné online. (japonsky) 
  2. a b 産業技術総合研究所, 地域地盤環境研究所, 東海大学. 沿岸海域における活断層調査 布田川-日奈久断層帯/中部・南西部(海域部) 成果報告書 [PDF]. 2011-05 [cit. 2011-10-24]. Dostupné online. 
  3. Yoshida, F. (2006). Environmental restoration of Minamata: new thinking brings new advances. Integrated Research System for Sustainability Science, 2, 85-93

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]