Ariacké moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ariacké moře
Satelitní mapa Ariackého moře
Šířka 17 km
Délka 90 km
Rozloha 1700 km²
Zeměpisné souřadnice
Nadřazený celek Tichý oceán
Sousední celky Východočínské moře
Světadíl Asie
Stát JaponskoJaponsko Japonsko
Přítoky Čikugo a asi 110 dalších

Ariacké moře (japonsky Ariake-kai, 有明海) je záliv Východočínského moře na západním pobřeží japonského ostrova Kjúšú. Záliv je kolem dokola obklopen prefekturami Fukuoka, Saga, Nagasaki a Kumamoto. Se svými 1700 km2 je to největší záliv na ostrově Kjúšú.[1] V nejhlubším místě je asi jen 50 m hluboký, má však slapy, jež přesahují 4 m. Rozdíl mezi nejvyšším přílivem a odlivem je zde největší v celém Japonsku.[2] Součástí Ariackého moře je i menší Isahajský záliv.

Do Ariackého moře se vlévá osm velkých řek – Čikugo, Jabe, Kase, Rokkaku, Honmjó, Kikuči, Širakawa a Midorikawa – s povodím 6852 km2 a 104 menších řek s povodím 1304 km2. Jeho celkové povodí tedy činí 8156 km2.[3]

Na pobřeží Ariackého moře se nachází celá řada přístavů. Patří k nim mimo jiné Misumi ve městě Uki v prefektuře Kumamoto, Šimabara v prefektuře Nagasaki, Taira ve městě Unzen ve stejné prefektuře, Nagasu v prefektuře Kumamoto, Miike ve městě Ómuta v prefektuře Fukuoka, Kučinocu ve městě Minamišimabara v prefektuře Nagasaki a Oniike ve městě Amakusa v prefektuře Kumamoto. Přes záliv vede celkem pět pravidelných tras trajektů.

V Ariackém moři žijí různí živočichové, mimo jiné ostnoploutvé ryby z podčeledi lezcovitých, jež „lezou“ po bahně tak, že se vrtí ze strany na stranu a přitom z něj vysávají řasy, jimiž se živí.[2] Dále různí měkkýši, například kyjovky, a rozliční krabi. Na podzim zarůstá pobřežní vody slanomilná solnička japonská (Suaeda japonica). Vody zálivu slouží rovněž k akvakulturnímu pěstování, především pak mořských řas nori.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ariake Sea na anglické Wikipedii a Ariake-See na německé Wikipedii.

  1. a b Byung Ho Choi, Takao Yamashita, Han Soo Lee. Regional Ocean Simulator: Applications to Adjacent Seas of Korea and Japan. Journal of International Development and Cooperation. 2010, roč. Vol. 16, čís. 2, s. 21–38. Dostupné online. 
  2. a b https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084943028-prirodni-krasy-japonska/205382531550002-ariacke-more/
  3. Shōji Fukuoka. 有明海・八代海における河川の影響について [online]. Japonské ministerstvo životního prostředí [cit. 2011-10-22]. Dostupné online. (japonsky)