Jacques Duclos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jacques Duclos
Jacques Duclos roku 1959
Narození 2. října 1896
Louey
Úmrtí 25. dubna 1975 (ve věku 78 let)
Paříž
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Ocenění Leninův řád
Řád Karla Marxe
Zlatá medaile Karla Marxe
Politická strana Parti communiste français
Manžel(ka) Gilberte Duclos
Příbuzní Jean Duclos
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jacques Duclos (2. října 1896, Louey, Francie25. dubna 1975, Montreuil, Francie) byl francouzský komunistický politik, roku 1969 se stal neúspěšným kandidátem na prezidenta.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Během první světové války bojoval Duclos v bitvě u Verdunu, kde se zranil. Nakonec byl zajat a propuštěn byl teprve po válce.

V roce 1920 se stal členem nově utvořené francouzské komunistické strany. V roce 1926 se stal členem ústředního výboru a byl věrným společníkem vůdce strany Maurice Thoreze. Ve třicátých letech měl za úkol propagovat komunismus ve Španělsku, kde tu dobu zuřila občanská válka.

V roce 1940, kdy byla Francie přepadena nacistickým Německem se neúspěšně Duclos pokoušel vyjednávat o legalizaci PCF. Nicméně byl i nadále ilegálním členem, ačkoli byl nucen se vystěhovat do Belgie. Tam navazoval kontakty s SSSR.

V roce 1950 dostal Thorez mrtvici. Během jeho nepřítomnosti byl strana řízená Duclosem, kterému se z ní podařilo vypudit Thorezovi oponenta André Martyho.

V šedesátých letech byl kritikem Charlese de Gaulla a podporoval stávku studentů roku 1968. V roce 1969 byl Duclos kandidátem na prezidenta Francie a získal přibližně 21%. Více získali jen Alain Poher a Georges Pompidou.

Duclos zemřel roku 1975 a je pohřben vedle svého šéfa na Pére Lachaise.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacques Duclos na anglické Wikipedii.