János Kóbor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
János Kóbor
Základní informace
Narození17. května 1943
Budapešť
Maďarské královstvíMaďarské království Maďarské království
Úmrtí6. prosince 2021 (ve věku 78 let)
Budapešť
MaďarskoMaďarsko Maďarsko
Příčina úmrtícovid-19
Místo pohřbeníBazilika svatého Štěpána
Povoláníhudebník a zpěvák
Nástrojedoprovodná kytara
OceněníCena Franze Liszta (1987)
Kossuthova cena (2013)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
János Kóbor
(2010)

János Kóbor (v maďarštině Kóbor János [kóbor jánoš], 17. května 1943 Budapešť6. prosince 2021 Budapešť) byl maďarský hudebník a zpěvák, známý především jako člen rockové skupiny Omega. Byl též přezdíván Mecky.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

János Kóbor získal akademický titul v oboru architektury na budapešťské Technické a ekonomické univerzitě, ale v této oblasti nikdy nepracoval.

Hudební dráha[editovat | editovat zdroj]

První hudební skupinu založil se spolužáky z gymnázia, kde se sešel mimo jiné s pozdějším spoluhráčem z Omegy, bubeníkem Józsefem Lauxem. Jeho další hudební dráha byla od roku 1962 spojena téměř výhradně se skupinou Omega. Podílel se na všech jejích albech jako hlavní zpěvák. Výjimku v tomto směru tvoří anglicky zpívané album Omega The Red Star From Hungary z roku 1968, neboť se nepodařilo vyřídit Kóborovo vycestování do Anglie, kde se album natáčelo (na albu je však přesto uveden). Na dalším anglicky zpívaném albu Transcendent z roku 1996 se sice zúčastnil, ne však jako hlavní zpěvák.

Kromě zpěvu byl spoluautorem některých písní skupiny, pracoval pro ni i jako producent. Jedinou jeho aktivitou mimo skupinu byla v roce 2009 účast na koncertech skupiny Scorpions v Budapešti a v Košicích.

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství měl syna Daniela (* 1976), z druhého dceru Lenu (* 2007). Kóbor se těšil po celý život dobrému zdraví a nikdy vážně neonemocněl. To ho vedlo k přesvědčení, že má silnou imunitu a nenechal se proti nemoci covid-19 očkovat.[zdroj?] Avšak v listopadu 2021 se nakazil a po krátkém pobytu v nemocnici 6. prosince na covid-19 zemřel.

Záliby[editovat | editovat zdroj]

Věnoval se atletice, sportu však kvůli zranění zanechal. Mezi jeho záliby patřil jachting.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kóbor János na maďarské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]