Ján Fadrusz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ján Fadrusz
Ján Fadrusz
Narození 2. září 1858
Bratislava
Úmrtí 25. října 1903
Budapešt
Národnost maďarská
Povolání sochař
Ocenění Řád Františka Josefa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

János (Ján) Fadrusz, křtěn Ján Evangelista Fadrusz (Fadrusz Evangelista János) (2. září 1858, Bratislava, Slovensko[1]25. října 1903, Budapešť, Maďarsko) byl maďarský sochař[2]. Jeho zaměřením byl klasicistní pomníkový směr.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se na Zámocké ulici v Pálffyho dvoře, v chudých poměrech. Vyučil se zámečníkem, ve volných chvílích maloval a kreslil. Studoval na řezbářské škole v Uhrovci s podporou městského magistrátu. Výtvarně nadaného chlapce (1883 – reliéf Asverus) se ujal archivář J. A. Batka a dopomohl mu ke studiu na vídeňské akademii. Na základě doporučení Viktora Tilgnera v roce 1885 dostal stipendium 1. Prešporské spořitelny.

Po absolvování akademie vytvořil v Bratislavě sérii akademicky rutinovaných bust (Jakub Palugyai, Laforest – sbormistr), ale prorazil až svým Kristem na kříži v roce 1892 v Blumentálském kostele, za kterého dostal Munkácsyho cenu (práce podle ukřižovaného modelu i vlastního ukřižování).

Socha Marie Terezie v Bratislavě, která přinesla autorovi slávu, byla zničena v říjnu 1921

V roce 1893 si v Budapešti otevřel sochařský ateliér a věnoval se portrétnímu a monumentálnímu sochařství (sochy Ľudovíta Tisza, Mikuláše Vešeléniho a jezdecká socha Matyáše Korvína v Kluži a mnohá jiná díla). Panovník mu udělil rytířský kříž Řádu Františka Josefa a Řád železné koruny třetí třídy. Čestný doktorát mu udělila Klužská univerzita.

Několik prací z jeho mládí (portréty a figurální kompozice) je většinou v galerii města Bratislavy. Jako 45letý zemřel v Budapešti, kde je i pohřben.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Fadrusz na slovenské Wikipedii.

  1. indexovaný záznam o křtu v matrice farnosti Bratislava - Nejsvětější Trojice
  2. Hugh Chisholm ( 1911). The Encyclopedia Britannica: A Dictionary of Arts, Sciences, Literature and General Information. The Encyclopedia Britannica Co.,. p. 891.