Izabela Bourbonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Královna Izabela

Izabela Bourbonská či Alžběta (francouzsky Élisabeth de France, Élisabeth de Bourbon, španělsky Isabel de Borbón), (22. listopadu 1602, Fontainebleau - 6. října 1644, Madrid), francouzská princezna a provdaná královna španělská, portugalská, neapolská a sicilská.

Život

Izabela s rodiči a sourozenci

Izabela, jako dcera francouzského a navarrského krále Jindřicha IV. a jeho manželky Marie Medicejské, byla příslušnicí vládnoucího domu Bourbonů. Vyrůstala společně s pěti sourozenci: Ludvíkem (1601 - 1643), Kristinou Marií (1606 - 1663), Nikolasem (1607 - 1611), Gastonem (1608 - 1660) a Henriettou Marií (1609 - 1669).

V důsledku prošpanělské politiky vedené královnou regentkou Marií Medicejskou, byl dohodnut dvojitý královský sňatek stvrzující spojenectví Francie a Španělska. Samotnému sňatku předcházelo dne 9. listopadu 1615 slavnostní předání princezen na neutrálním území: na západním úpatí Pyrenejí protéká řeka Bidassoa, která tvoří přirozenou hranici mezi Španělskem a Francií; v jejím řečišti se nachází Bažantí ostrov (Ile des Faisans), kde se na okamžik setkala španělská infantka Anna a francouzská princezna. Zde byla Alžběta Bourbonská, kterou se její matka, na rozdíl od bratra Ludvíka, neobtěžovala doprovodit, předána Filipu III. a ve Španělsku se provdala za prince Asturského, budoucího krále Filipa IV. Tehdy Alžběta viděla svého bratra Ludvíka XIII. naposledy.

Oba sňatky se uskutečnily per procurationem (v zastoupení) současně téhož dne 25. listopadu - Alžběty a Filipa v Bordeaux, Anny a Ludvíka v Burgosu.

Výměna princezen na Ile des Faisans

Ve Španělsku si Alžběta změnila jméno na jeho španělskou podobu Isabela. Po smrti svého tchána Filipa III. 31. března 1621 se stala královnou Španělska a Portugalska. Vynikala fyzickou krásou, vysokým intelektem a ušlechtilou povahou, které jí získaly lásku španělského lidu.

Její manželství nepatřilo k vydařeným. Filip ji často podváděl a měl řadu potomků z levého boku. Isabela mu do své smrti roku 1644 porodila osm dětí - šest dcer a dva syny; z nich však pouze druhý syn a nejmladší dcera přežily dětská léta. I následník trůnu, asturský princ Baltazar Karel, svou vysokou inteligencí a vůlí vládnout velká naděje španělské monarchie, však zemřel předčasně ve svých sedmnácti letech. Jediným přeživším potomkem tak zůstala nejmladší dcera Marie Tereza, jež se stala manželkou svého bratrance francouzského "Krále Slunce" Ludvíka XIV.

Po smrti manželky i syna a následníka Baltazara Karla se Filip roku 1649 znovu oženil se svou neteří Marií Annou Habsburskou.

Potomci

Související stránky

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie Izabela Bourbonská na Wikimedia Commons


Šablona:Pahýl - biografie

Španělská, sicilská a neapolská královna
Předchůdce:
'
1621 - 1644
Izabela Bourbonská
Nástupce:
'
Portugalská královna
Předchůdce:
'
1621 - 1644
Izabela Bourbonská
Nástupce:
'