Iva Ondřejová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. PhDr. Iva Ondřejová, CSc.
Narození 16. dubna 1945
Praha
Úmrtí 12. prosince 2016 (ve věku 71 let)
Alma mater Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Povolání archeoložka, historička umění a učitelka
Zaměstnavatel Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Iva Ondřejová (16. dubna 194512. prosince 2016) byla česká klasická archeoložka a odbornice na antický šperk, architekturu a antické umění.

Odborné vzdělání a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

V letech 1964–1969 vystudovala klasickou archeologii a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, od roku 1970 působila na tehdejší Katedře věd o antickém starověku jako asistentka, od roku 1974 jako odborná asistentka. Titul PhDr. získala v roce 1972, hodnost CSc. jí byla udělena roku 1989. V roce 1994 byla po úspěšné habilitaci jmenována docentkou pro obor Klasická archeologie; po osamostatnění ústavu byla zástupkyní ředitele a v letech 2000–2010 ředitelkou Ústavu pro klasickou archeologii, poté zástupkyní ředitele. Přednášela a vedla semináře z antické architektury, archeologie a umění archaického a klasického Řecka, archeologie Říma, vedla kurzy starověkého umění pro obory dějiny umění a klasickou filologii. Byla členkou oborové rady klasické archeologie.

Oblast zájmu a výzkum[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oblastí zájmu se pro ni stal antický šperk. Publikovala katalogy šperků v českých sbírkách a práce o špercích severního Řecka a Černomoří. Zajímala se o vztahy antického šperkařství ke šperkařství střední Evropy v době halštatské, laténské a římské. Napsala práci o antických řezaných kamenech ze sbírek Národního muzea v Praze, expertizy antických gem z tzv. Trevírského plenáře a relikviáře sv. Maura. Je spoluautorkou publikací o výzkumech v Kýmé a na ostrově Samothráké a podílela se na přípravě odborných katalogů, zejména pro výstavy v Galerii antického umění v Hostinném a v Muzeu antického sochařství a architektury v Litomyšli.

Výběr z hlavních publikací[editovat | editovat zdroj]

  • 1975 Les bijoux antiques du Pont Euxin Septentrional (Starověké šperky severního Černomoří)
  • 1989 Periklovo Řecko (s Janem Bouzkem)
  • 1997 Úvod do klasické archeologie (s Janem Bouzkem a Jiřím Musilem)
  • 2004 Řecké umění
  • 2006 Historie sběratelství antických památek v českých zemích (ve spolupráci s Marií Dufkovou)
  • 2014 Římské umění (s Janem Bouzkem a Pavlem Titzem)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]