Israel Kamakawiwo'ole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Israel Kamakawiwoʻole (Iz)
Kamakawiwo'oleova busta
Kamakawiwo'oleova busta
Základní informace
Jinak zvaný Iz
Narození 20. května 1959
Honolulu, Territory of Hawaii
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí 26. června 1997 (ve věku 38 let)
Honolulu, Havaj
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Povolání zpěvák
Nástroje ukulele
Aktivní roky (1982) 1990–1997
Vydavatel Mountain Apple Company
Podpis Podpis
Web www.izhawaii.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Israel „Iz“ Kaʻanoʻi Kamakawiwoʻole (20. května 1959 Honolulu26. června 1997 tamtéž) byl havajský hudebník a synovec konferenciéra Moea Kealea.

Narodil na ostrově O'ahu v porodnici Kuakini matce Evangeline Leinani Kamakawiwoʻole a otci Henrymu Kaleialohovi Naniwovi.

Hudbě se začal věnovat se svým bratrem Skippym ve věku 11 let. Tehdy měl za své velké vzory místní havajské muzikanty jako Peter Moon, Palani Vaughn, a Don Ho.

Ve věku 15 let se odstěhovali do Mākaha, kde v roce 1976 spolu se svým bratrem založili kapelu Mākaha Sons of Ni‘ihau. V následujících letech se proslavili po celé Havaji a jiných nedalekých ostrovech. Za tu dobu vydali celkem 10 úspěšných alb.

V roce 1982 zemřel Izův bratr Skippy na infarkt. V témže roce se Iz oženil se svou dětskou láskou Marlene a brzy měli dceru, které dali jméno Ceslieanne „Wehi“. V roce 1990 Iz vydal své první sólové album Ka’ano’i, díky kterému vyhrál cenu Hawai'i Academy of Recording Arts (HARA) za nejlepší album roku a cenu nejlepší zpěvák roku. Album Facing Future, vydané v roce 1993, bylo považováno za nejlepší ze všech, a to hlavně díky písním – What a Wonderful World a Somewhere Over the Rainbow.

V roce 1994 byl zvolen nejlepším bavičem Havaje.

Poté v roce 1995 vydal album E’ Ala‘ E a v roce 1996 album In Dis Life.

Vystupoval aktivně za práva původních obyvatel a nezávislost Havaje na USA. Honolulu Civil Beat, Was Israel Kamakawiwo'ole a Native Hawaiian Activist?

V roce 1997 byl znovu oceněn několika cenami od HARA: Male Vocalist of the Year, Favourite Entertainer of the Year, Album of the Year a Island Contemporary Album of the Year – zpěvák roku, bavič roku, album roku a nejlepší soudobé album roku na ostrově Havaj.

To vše ale sledoval jen ze své postele v nemocnici… Iz trpěl morbidní obezitou, při výšce 188 cm vážil 340 kg (BMI 96,2). V roce 1997, 26. června ve 12.18, zemřel na dýchací problémy. Bylo mu pouze 38 let. Ten den byla na jeho počest zdvižena havajská vlajka. Izovo tělo bylo vystaveno v budově Kapitolu v Honolulu, byl teprve třetí, kdo měl tu čest – před ním to byli pouze guvernér John A. Burns a americký senátor Spark Matsunaga.

Jeho pohřbu se zúčastnilo 10 tisíc lidí. Později byl jeho popel vysypán do oceánu na pláži Mākua Beach, jak lze vidět v klipu Somewhere Over The Rainbow.

Albem Facing Future, které bylo vydáno v roce 1993, se proslavil i mimo Havaj. Jeho směs písní z alb Somewhere over the rainbow a What a Wonderful World byla následně hrána v několika filmech (např.: 50× a stále poprvé s písní Somewhere Over the Rainbow), televizních pořadech a reklamních spotech.

Hrál na ukulele a začlenil se i do jiných žánrů, například jazz a reggae, Kamakawiwoʻole měl velký vliv v havajské hudbě během posledních 15 let.

Alba[editovat | editovat zdroj]

  • Ka 'Ano'i (1990)
  • Facing Future (1993)
  • E Ala E (1995)
  • N Dis Life (1996)
  • Iz in Concert: The Man and His Music (1998)
  • Alone in Iz World (2001)
  • Wonderful World (2007)
  • Somewhere over the Rainbow (2010)