Ion Alexe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ion Alexe
Ion Alexe na OH 1972
Ion Alexe na OH 1972
Osobní informace
Datum narození25. července 1946 (77 let)
Místo narozeníCornu, Rumunsko
ObčanstvíRumunskoRumunsko Rumunsko
Výška189 cm
Hmotnost81 kg
Sportovní informace
Sportbox
Váhová kategorietěžká váha
TýmDinamo Bukurešť
TrenérKonstantin Nour
Účast na LOHLOH 1968, LOH 1972
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Box na LOH
stříbro 1972 Mnichov těžká váha
Mistrovství Evropy
zlato 1969 Bukurešť těžká váha
bronz 1973 Bělehrad těžká váha

Ion Alexe (* 25. července 1946, Cornu, župa Prahova) je bývalý rumunský amatérský boxer těžké váhy (nad 81 kg), držitel stříbrné olympijské medaile z Letních olympijských her 1972 v Mnichově a mistr Evropy 1969.

Narodil se v obci Cornu v župa Prahova severně od hlavního města. Boxovat začal v místní tělocvičně, později se propracoval do střediska v Dinamu Bukurešť.

Alexe na olympijských hrách v Mexiku a Mnichově[editovat | editovat zdroj]

Alexe boxoval již na Letních olympijských hrách 1968 v Mexiku. V 1. kole tam porazil zcela jasně 5:0 na body reprezentanta Sierry Leone Johna Cokera, ale ve čtvrtfinále jej zdecimoval později olympijský vítěz George Foreman z USA, který jej porazil r.s.c. Rozhodčí boj zastavil poté, co Foremanova rukavice roztrhla obočí nad Alexeho levým okem.

Na olympijských hrách v Mnichově 1972 porazil v 1. kole Maďara Józsefa Redera 5:0, medaili si zajistil stejně snadnou čtvrtfinálovou výhrou nad Jürgenem Fanghänelem z NDR (vítězství 5:0). V semifinále byl jeho soupeřem Švéd Hasse Thomsén, i s tím si poradil jednoznačně 5:0, načež v boji o zlato měl podstoupit boj s kubánským fenoménem Teófilem Stevensonem, jenže jeho lékař mu pro zranění start zakázal, a tak na Alexeho zbyla stříbrná medaile, která byla jeho největším sportovním úspěchem.

Alexe na amatérských mistrovstvích Evropy[editovat | editovat zdroj]

Titul mistra Evropy získal Alexe v Bukurešti v roce 1969, když v semifinále porazil reprezentanta NSR Petera Hussinga a ve finále pak Bulhara Kirila Pandova. V Madridu o dva roky později prohrál s Hussingem již ve čtvrtfinále. V roce 1973 v Bělehradě se na amatérském mistrovství Evropy probojoval do semifinále, v němž prohrál se sovětským boxerem Sergejem Uljaničem a obdržel bronzovou medaili. Boxoval potom ještě dva roky a v roce 1975 oznámil ukončení kariéry.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Алексе, Йон na ruské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]