Ilocos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ilocos
Pagudpud Beach.jpg
Geografie
Ilocos Region in Philippines.svg
Hlavní město San Fernando
Souřadnice
Rozloha 13 012,6 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 5 026 128 (2015)
Hustota zalidnění 386,3 obyv./km²
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ilocos nebo také Region I je jeden ze sedmnácti správních regionů, na něž se dělí Filipínská republika. Nachází se v severozápadní části ostrova Luzon a má rozlohu 13 013 km².[1] Hlavním městem je San Fernando, region se dělí na čtyři provincie a 116 obcí. Ilocos má okolo pěti milionů obyvatel, z nichž okolo dvou třetin tvoří Ilokánci, v jižní části regionu žijí Pangasinanové. Většinu obyvatel tvoří katolíci anebo příslušníci místní církve Aglipayan.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Region sousedí na západě a severu s Jihočínským mořem, na východě s regionem Cagayan Valley a s Kordillerským administrativním regionem a na jihu s regionem Střední Luzon.[2] Území tvoří přímořská nížina, která směrem do vnitrozemí přechází do pohoří Cordillera Central. Nejvýznamnější řekou je Agno. V Lingayenském zálivu se nachází Národní park Sto ostrovů.

V roce 1973 rozhodl diktátor Ferdinand Marcos, rodák z ilokánského města Sarrat, že se region rozšířel o provincii Pangasinan. Naproti tomu v roce 1987 byly provincie Abra a Benguet připojeny k nově vytvořenému Kordillerskému administrativnímu regionu.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Ilocos je převážně zemědělským regionem, kde jsou hlavními plodinami rýže, cukrová třtina a tabák, chovají se prasata a buvoli, významným artiklem jsou také ryby, především chanos stříbřitý. Centrem průmyslu a obchodu je Dagupan, z turistického ruchu profituje především Vigan, který byl díky zachované koloniální architektuře zařazen mezi Světové dědictví. Nedaleko Bangui byla vybudována první větrná elektrárna v jihovýchodní Asii.[3] Index lidského rozvoje dosahuje 0,705 a je čtvrtý nejvyšší z filipínských regionů.[4]

Seznam provincií[editovat | editovat zdroj]

Statistické údaje k roku 2015
Provincie Rozloha Počet obyvatel Sídlo správy Počet obcí
Ilocos Norte 3468 km² 593 081 Laoag 21
Ilocos Sur 2596 km² 698 668 Vigan 32
La Union 1498 km² 786 653 San Fernando 19
Pangasinan 5451 km² 2 956 726 Lingayen 44

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Facts about Ilocos Region Dostupné online
  2. Philippines Cities Dostupné online
  3. Windfair Dostupné online
  4. Global Data Lab Dostupné online

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]