Palawan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palawan
Lokace provincie Palawan
Lokace provincie Palawan
Palawan
Palawan
StátFilipínyFilipíny Filipíny
Topografie
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palawan (kujononsky Probinsya i'ang Palawan, tagaložsky Lalawigan ng Palawan) je filipínská provincie. Jedná se o skupinu ostrovů mezi Jihočínským a Suluským mořem, západně od souostroví Visayas. Má status samostatné provincie, administrativně je však závislá na ostrově Luzon (v rámci správního regionu IV-B, MIMAROPA). Největší z ostrovů Palawan, podle nějž má provincie jméno, má rozlohu 11 785 km², na délku měří zhruba 450 km, na šířku v průměru ovšem pouze okolo 40 km. Hlavním administrativním městem ostrova je město Puerto Princesa, situované na východním pobřeží. Podle údajů z r. 2015 žilo na ostrově 849 469 obyvatel.

Ostrov Palawan má převážně hornatý reliéf, nejvyšším vrchem je Mount Matalingahan (2086 m). Z větší části je zalesněný. Kolem hlavního ostrova, který má členité pobřeží, je dalších 1780 ostrůvků a útesů. Na Palawanu se nachází mj. nejdelší dosud známá podzemní řeka ústící přímo do moře, která byla v r. 1999 zařazena do Světového dědictví UNESCO (viz Puerto-Princesa Subterranean River National Park), a také jeskyně Tabon, v níž byly nalezeny lidské kosterní pozůstatky staré 22 000 let, což je jeden z nejstarších nálezů v celoasijském měřítku.

Na ostrově Palawan žije 87 etnik, hovořících údajně 52 jazyky. Hlavním jazykem v mezietnické komunikaci zůstává ovšem tagalog.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]