Vigan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vigan
Ciudad ti Bigan
Ulice Crisologo
Ulice Crisologo
Poloha
Souřadnice 17°34′8″ s. š., 120°23′16″ v. d.
Nadmořská výška 5 m n. m.
Časové pásmo UTC +8
Stát Filipíny Filipíny
Region Ilocos
Provincie Ilocos Sur
Administrativní dělení 39 obcí
Vigan na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 25,12 km²
Počet obyvatel 50 000 (2010)
Etnické složení Filipínci, ostatní
Náboženské složení katolíci, ostatní
Správa
Starosta Eva Marie Singson-Medina
Vznik 1527
Zakladatel Juan de Salcedo
Oficiální web www.vigancity.gov.ph
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vigan je město na Filipínách, hlavní město provincie Ilocos Sur. Leží na západním pobřeží severní části ostrova Luzon v regionu Ilocos při deltě řeky Abry do Jihočínského moře. Na sklonku 20. století bylo město zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Název Bi gan pochází z mandarijštiny a znamená pěkné pobřeží. Název upravili Španělé kvůli lepší výslovnosti v jejich mateřštině.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Malá vesnice s několika dřevěnými a bambusovými chatrčemi sloužila jako útočiště čínským mořeplavců na obchodních cestách. Během španělské kolonizace si nechal vystavit z města (v té době ještě izolovaném na říčním ostrově) roku 1572 konkvistador Juan de Salcedo své nové hlavní město, které pojmenovat Villa Ferdinandina. Stalo se tak poté, co byl jmenován viceguvernérem celého regionu Ilocos. Vigan zamýšlel budovat za centrum obchodu, ačkoli leží nejseverněji ze všech Španěly zřízených měst.
V 17. století se na Filipínách začal ve stavebnictví používat kámen a cihly, jež používali nejprve Augostiniáni ke stavbě kostelů. Během dalšího rozkvětu byla přejmenována na Ciudad Ferdinandina. Jako z největšího komerčního centra se z města pravidelně obchodovalo s Čínou nebo s projíždějícími španělskými, čínskými a později americkými posádkami lodí plovoucí zejména na trase Manila-Acapulco. Dne 10. prosince 1941 se v rámci japonské invaze na Filipíny u Viganu vylodily jednotky 48. divize císařské armády.

Světové dědictví[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1999 je město součástí světového dědictví, a to zejména díky unikátní architektuře z dob španělských kolonií šestnáctého století. Pozorujeme na ní přicházející evropskou a čínskou kulturu proplétanou s filipínskými vlivy unikátním způsobem výjimečným pro celou jižní a jihovýchodní Asii.[1] Samotná památkově chráněná zóna se nachází mezi kanály delty Govantes a Mestizo a rozprostírají se v ní dvě velká náměstí Plaza Salcedo a Plaza Burgos.

Historické jádro tvoří celkem asi 180 domů. Mnohé z nich mají silné cihlové zdi jako ochranu před zemětřesením, jež postihuje Filipínské ostrovy často.Tradičním typem domů jsou tzv. bahay na bato (kamenné domy). Velmi bytelnou konstrukci tvoří kamenné spodní podlaží a dřevěná horní nádstavba. Vliv čínské architektury je znatelný při pohledu na šikmé taškové střechy. Dolní patro domů používali obchodníci jako své kanceláře, zatímco horní obývali.

Katedrála[editovat | editovat zdroj]

Dominantu města tvoří metropolitní katedrála sv. Pavla vystavená v tzv. zemětřesném baroku, stavba by tedy měla odolat všem otřesům země.Svatostánek byl postaven roku 1790 Augustiniány několik metrů od kostela, nese ovšem výrazné prvky čínské architektury ve stylu Feng Šuej – na mosazném zábradlí můžeme dodnes rozeznat čínskými znaky psané poznámky jeho autorů. Z bezpečnostních důvodů chybí katedrále dokonce i zvonice – stojí odděleně, aby ji při zemětřesení neponičila, a má zajímavý osmicípý tvar. V katedrále je pochována významná Ilokánská spisovatelka Leona Florentino. Vedle katedrály nalezneme arcibiskupskou rezidenci, která svému účelu slouží nejdéle na celých Filipínských ostrovech.[2]

Plaza Salcedo[editovat | editovat zdroj]

Rozprostírá se blízko katedrály. Je pojmenováno po španělském dobyvateli Juanovi de Salcedo a na jeho počest vévodí náměstí jeho socha a obelisk umístěný uprostřed rozlehlé fontány. Naleznout zde můžete také diorama se slavnými stavbami světa. Místo je také významné popravením filipínské revolucionářky Gabriely Silang v září roku 1763. První ženskou vůdkyni oběsili jako výstrahu dalším obyvatelům. [3]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Narodil se zde šestý prezident Filipín Elpidio Quirino.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vigan City na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]