Přeskočit na obsah

Hřbitovní kaple (Hohnstein)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hřbitovní kaple
v Hohnsteinu
Průčelí a jižní stěna kaple (2018)
Průčelí a jižní stěna kaple (2018)
Místo
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměSasko
Zemský okresSaské Švýcarsko-Východní Krušné hory
ObecHohnstein
Souřadnice
Hřbitovní kaple (Hohnstein) (Německo)
Základní informace
Církevevangelicko-luterská
FarnostSebnitz-Hohnstein
Statushřbitovní kaple
Užívánípříležitostné
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Typ stavbykaple
Výstavba1717
Specifikace
Umístění oltářezápad
Stavební materiálkámen, cihly
Další informace
AdresaObere Straße
01848 Hohnstein
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kaplesaském městě Hohnstein (německy Friedhofskapelle Hohnstein) je funerální stavba spravovaná místní evangelicko-luterskou církevní obcí. Současnou podobu získala při barokní přestavbě roku 1717.

Hřbitov byl nad městem Hohnstein založen patrně již ve středověku. Starší hřbitovní kaple prošla celkovou barokní přestavbou roku 1717, větší rekonstrukce následovaly v letech 1823 a 1933.[1] Kaple spolu se hřbitovem patří Evangelicko-luterské církevní obci Sebnitz-Hohnstein. Využívána je především k poslednímu rozloučení se zemřelými, bohoslužby se zde konají ojediněle. Stavba je chráněnou kulturní památkou s číslem 09254009.[2]

Kaple stojí na obdélníkovém půdorysu s trojbokým závěrem. Severní stěnu podpírají dva kamenné opěráky. Nevýraznou hrubou fasádu doplňují nárožní lizény. V průčelí je umístěn pískovcový portál s datací přestaveb a rekonstrukcí. Vysokou valbovou střechu kryje břidlice. Uvnitř kaple se dochoval obvodový vlys znázorňující tanec smrti, který zhotovil v letech 1932–1933 Christian Rietschel (1908–1997).

Okolí kaple

[editovat | editovat zdroj]

Severně od kaple se rozkládá městský hřbitov, jehož areál spolu s několika náhrobky podléhá památkové ochraně. Nad hřbitovem stojí městské divadlo. Městský kostel, hrad a historické jádro jsou vzdáleny přibližně 500 metrů západním směrem.

  1. MEICHE, Alfred. Historisch-Topographische Beschreibung der Amtshauptmannschaft Pirna. Dresden: Buchdruckerei der Wilhelm und Bertha v. Baensch Stiftung, 1927. 397 s. S. 121. (německy) 
  2. Denkmalpflege in Sachsen [online]. Landesamt für Denkmalpflege Sachsen [cit. 2018-12-31]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]