Hviezdoslavovo náměstí (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hviezdoslavovo námestie
Horní část náměstí u Slovenského národního divadla
Horní část náměstí u Slovenského národního divadla
Umístění
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
MěstoBratislava
Městská částStaré Mesto
Poloha
Další údaje
Typnáměstí
PSČ811 02
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hviezdoslavovo náměstí je v Bratislavě jedno z nejznámějších náměstí. Nachází se v centru města, má podlouhlý tvar – vlastně tak střed města dělí na dvě části. Spojuje tzv. Nový most a Slovenské národní divadlo.

Na náměstí se nachází pěší zóna s množstvím zeleně, v jeho centrální části je pak umístěné pódium určené pro různé kulturní akce. Ve středu náměstí se nachází fontána; v blízkosti Slovenského národního divadla pak socha Pavla Országha Hviezdoslava v nadživotní velikosti.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Koncem 20. století prošlo výraznou rekonstrukcí, jeho vzhled se výrazně změnil. Zatímco dříve připomínalo spíše městský park, v 21. století má charakter pěší zóny; zeleň však do velké míry zůstala zachována.

Významné objekty[editovat | editovat zdroj]

Na náměstí se nachází několik významných budov a objektů. Nejvýznamnějším z nich je pravděpodobně již zmíněné Slovenské národní divadlo; to jej ohraničuje z východní strany. Napravo od divadla se nachází hotel Radisson SAS Carlton. Na jižní straně náměstí se pak nachází také budova velvyslanectví Spojených států a Německa. V ostatních budovách jsou pak restaurace a bary.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Socha Pavla Országa Hviezdoslava