Přeskočit na obsah

Hraběcí kaple (Jezeří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hraběcí kaple
Vnitřní prostor kaple
Vnitřní prostor kaple
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Architektonický popis
ArchitektAndreas Altomonte
Stavební slohbarokní architektura
Další informace
AdresaJezeří, Horní Jiřetín, ČeskoČesko Česko
Kód památky43197/5-299 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hraběcí kaple (lidově zvaná Čertova kaple) je nedostavěná pohřební kaple rodu Lobkoviců poblíž zámku Jezeří v okrese Most v Krušných horách. Kaple je od roku 1963 chráněna jako kulturní památka.[1]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Kaple se nachází na východním úpatí Jánského vrchu jihozápadně od zámeckého areálu u lesní cesty, která odbočuje vlevo ze silnice směřující na zámek Jezeří. Dříve okolo vedla zeleně značená turistická cesta z Dřínova k zámku.

V lese ve svahu nad kaplí se nachází menší výklenková kaplička, rovněž chráněná jako kulturní památka.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Autorem barokní kaple byl vídeňský architekt Andreas Altomonte (1699–1780). Výstavba začala v roce 1753, ale nebyla nikdy dokončena. Stavební kámen byl dovážen z kamenolomu na Salesiově výšině mezi Loučnou a Osekem. Střecha kaple se opakovaně zřítila a stavbu provázaly finanční těžkosti, což vedlo k jejímu opuštění.

Povalené sloupy u kaple

Stav[editovat | editovat zdroj]

Stavba bez střechy s okrouhlým půdorysem a s předsíní má zachované pouze obvodové zdi. V sousedství kaple jsou uloženy sloupy, ze kterých měl vzniknout portikus. Na počátku 21. století byly pozůstatky kaple volně přístupnou ruinou se zničenou střechou, prolomenými stropy a zničenou fasádou. Podle kontrol z let 2012–2014 stav této kulturní památky, ohrožené vegetací a vandalismem, zůstával nezměněn.[3]

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Podle pověsti zůstala kaple nedokončená kvůli smrti stavitelů. Majitel zámku Jezeří Ferdinand Josef z Lobkowicz chtěl vybudovat kapli s trnem z Kristovy trnové koruny, ze které by se stalo poutní místo. Během stavby jej však usmrtil padající kámen. Jeho bratr Oldřich Felix z Lobkowicz ve výstavbě pokračoval, i on byl však smrtelně zraněn stromem pokáceným na stavební dříví. Klenbu kaple zničil ďábel v podobě velkého černého jelena. Nikdo z rodiny Lobkoviců se pak již nesnažil ve stavbě pokračovat a kaple zůstala nedokončena.

Trn z Kristovy koruny byl nakonec na zámek Jezeří předán, ovšem ztratil se po 2. světové válce a podle legendy je prý stále ukryt na zámku Jezeří.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-14]. Identifikátor záznamu 155465 : kaple zvaná Hraběcí. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-08-05]. Identifikátor záznamu 155098 : kaple výklenková. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  3. Seznam ohrožených nemovitých památek: kaple zvaná Hraběcí [online]. Praha: Národní památkový ústav, 2014-12-18 [cit. 2018-09-14]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FOITSCHEK, Jan. Pověst o Hraběcí kapli. Kulturní kalendář Mostecka. 1966, čís. 3, s. 27–28. 
  • KONEČNÝ, L. J. Tajemná zřícenina (Hraběcí kaple pod zámkem Jezeří). Kulturní kalendář Mostecka. 1965, čís. 12, s. 26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]