Horjany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Krajina kolem Wotrowa

Horjany (německy Oberland, česky ve významu Horní země) je obecný název pro výše položenou, menší část bývalého panství kláštera Marienstern (Marijina hwězda) v Panschwitz-Kuckau (Pančicy-Kukow). Oblast se nachází ve střední části zemského okresu Budyšín na středním toku řeky Klosterwasser (Klóšterska woda) v Horní Lužici, jižně od navazujícího území Delany. Rozkládá se mezi Crostwitz (Chrósćicy) na východě, Ostrem (Wotrow) na jihu a Nebelschütz (Njebjelčicy) na západě a je součástí lužickosrbské oblasti osídlení. Centrem Horjan je Panschwitz s klášterem.

Na rozdíl od nížin kolem Ralbitz-Rosenthalu (Ralbicy-Róžant) a Wittichenau (Kulow) je zdejší pahorkatina bohatší na spraš, úrodnější půdy a má menší podíl lesních ploch. To z Horjan v minulosti činilo prosperující část klášterního panství. Krajina je navíc kopcovitá.[1] Mezi Horjany a Delany panují sociokulturní a hospodářské rozdíly a také konkurence projevující se v příslovích a anekdotách.

Dalšími místy v Horjanech jsou Miltitz (Miłoćicy), Höflein (Wudwor) a katolické části obcí Puschwitz (Bóšicy) a Göda (Hodźij). Po reformaci mezi 16. a 19. stoletím byla všechna zmíněná sídla součástí panství kláštera Marienstern, a proto zůstala katolická.

Po Horjanech byla pojmenována i známá lužickosrbská dechovka.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Horjany na německé Wikipedii a Horjany na hornolužickosrbské Wikipedii.

  1. WALDE, Martin. Katholisches versus evangelisches Milieu bei den Sorben. Lětopis. Budyšin: Ludowe nakładnistwo Domowina, 2006, čís. 53, s. 15. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]