Delany (Horní Lužice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Róžant s poutním kostelem

Delany (německy Niederland, česky ve významu Nížina je označení pro spodní a větší část bývalého panství kláštera Marienstern (Marijina hwězda) v Panschwitz-Kuckau (Pančicy-Kukow). Oblast se nachází ve střední části zemského okresu Budyšín podél řeky Klosterwasser v Horní Lužici. Rozprostírá se mezi obcí Räckelwitz (Worklecy) na jihu a městem Wittichenau (Kulow) na severu a je součástí lužickosrbské oblasti osídlení.

Na rozdíl od Horjan (Oberlandu), rozprostírajícího se kolem Crostwitz (Chrósćicy) a Panschwitz (Pančicy) mají Delany písčité, méně produktivní půdy a větší podíl lesních ploch.[1] Mezi Delany a Horjany panují sociokulturní a hospodářské rozdíly a také konkurence projevující se v příslovích a anekdotách.

Dalšími sídly v Delanech jsou Ralbitz (Ralbicy), Rosenthal (Róžant), Schönau (Šunow) a Sollschwitz (Sulšecy). Po reformaci mezi 16. a 19. stoletím byla všechna zmíněná sídla součástí panství kláštera Marienstern, a proto zůstala katolická.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Delany (Oberlausitz) na německé Wikipedii a Delany (krajina) na hornolužickosrbské Wikipedii.

  1. WALDE, Martin. Katholisches versus evangelisches Milieu bei den Sorben. Lětopis. Budyšin: Ludowe nakładnistwo Domowina, 2006, čís. 53, s. 15. (německy) 

Související články[editovat | editovat zdroj]