Hjalmar Riiser-Larsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hjalmar Riiser-Larsen
Portrait of Hjalmar Riiser-Larsen.jpg
Narození 7. června 1890
Christiania
Úmrtí 3. června 1965 (ve věku 74 let)
Kodaň
Místo pohřbení hřbitov Vår Frelsers
Ocenění David Livingstone Centenary Medal (1931)
Řád bílého lva II. třídy
Kongens fortjenstmedalje
komandér Záslužné legie
Defence Medal 1940–1945
… více na Wikidatech
Funkce Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ62130825 (1944–1946)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hjalmar Riiser-Larsen (7. června 18903. června 1965) byl významný norský letec, polárník, podnikatel a voják.

Od začátku první světové války byl Riiser-Larsen pilotem u norských námořních vzdušných sil. Jako polární letec se poprvé proslavil v roce 1925, když spolu s Amundsenem, jako jeho pilot, s letadlem Dornier Wal přistál na 88° severní šířky. Oba polárníci strávili 26 dní v ledové pustině, než se jim podařilo za dramatických okolností vzlétnout a vrátit se na Špicberky.

O té doby se Riiser-Larsen zúčastnil řady arktických expedic. V roce 1926 byl opět s Amundsenem a s Umberto Nobilem na palubě vzducholodi Norge při jejím slavném letu k severu. V roce 1928 se Riiser Larsen opět vrátil na Špicberky, aby se zapojil do úspěšného pátrání po trosečnících z Nobileho vzducholodi Italia a aby následně marně hledal samotného Roalda Amundsena, kterého při pátrací akci pohltilo polární moře.

Po roce 1930 vedl Hjalmar Riiser-Larsen tři norské expedice do Antarktidy, a když se mu podařilo úspěšně zmapovat velkou část Antarktidy, vrátil se do Norska a stal se manažerem letecké společnosti DNL (Det Norske Luftfartsselskap), která se v roce 1946 sloučila s dalšími dvěma leteckými společnostmi v Scandinavian Airlines System.

Tou dobou už byl ale Hjalmar Riiser-Larsen opět u armády – začala druhá světová válka. Po invazi Němců do Norska uprchl do Londýna a pak na čas do Kanady, odkud se vrátil do funkce velícího generála norských vzdušných sil.

Po válce se Hjalmar Riiser-Larsen vrátil ke komerčnímu létání a stal se regionálním manažerem švédské letecké společnosti CEO.

Karl L. Kleve z Norského muzea letectví o Riiser-Larsenovi říká: „Když přišel čas letadel a vzducholodí, stal se Riiser-Larsen vůdčí osobností v tomto oboru. Když se myšlenky obchodníků obrátily k myšlence využít létání k vydělávání peněz, vzali si k ruce Riiser-Larsena. Když nadešel čas vybudovat moderní letectvo pro armádu, vzpomněli si na Riiser-Larsena.“