Hjalmar Riiser-Larsen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hjalmar Riiser-Larsen
Narození 7. června 1890
Christiania
Úmrtí 3. června 1965 (ve věku 74 let)
Kodaň
Místo odpočinku hřbitov Vår Frelsers
Povolání cestovatel a byznysmen
Ocenění Kongens fortjenstmedalje
rytíř Čestné legie
grand officer of the Order of the Crown of Italy
Commander of the Order of Vasa
komandér s hvězdou Řádu svatého Olafa
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hjalmar Riiser-Larsen (7. června 18903. června 1965) byl významný norský letec, polárník, podnikatel a voják.

Od začátku první světové války byl Riiser-Larsen pilotem u norských námořních vzdušných sil. Jako polární letec se poprvé proslavil v roce 1925, když spolu s Amundsenem, jako jeho pilot, s letadlem Dornier Wal přistál na 88° severní šířky. Oba polárníci strávili 26 dní v ledové pustině, než se jim podařilo za dramatických okolností vzlétnout a vrátit se na Špicberky.

O té doby se Riiser-Larsen zúčastnil řady arktických expedic. V roce 1926 byl opět s Amundsenem a s Umberto Nobilem na palubě vzducholodi Norge při jejím slavném letu k severu. V roce 1928 se Riiser Larsen opět vrátil na Špicberky, aby se zapojil do úspěšného pátrání po trosečnících z Nobileho vzducholodi Italia a aby následně marně hledal samotného Roalda Amundsena, kterého při pátrací akci pohltilo polární moře.

Po roce 1930 vedl Hjalmar Riiser-Larsen tři norské expedice do Antarktidy, a když se mu podařilo úspěšně zmapovat velkou část Antarktidy, vrátil se do Norska a stal se manažerem letecké společnosti DNL (Det Norske Luftfartsselskap), která se v roce 1946 sloučila s dalšími dvěma leteckými společnostmi v Scandinavian Airlines System.

Tou dobou už byl ale Hjalmar Riiser-Larsen opět u armády – začala druhá světová válka. Po invazi Němců do Norska uprchl do Londýna a pak na čas do Kanady, odkud se vrátil do funkce velícího generála norských vzdušných sil.

Po válce se Hjalmar Riiser-Larsen vrátil ke komerčnímu létání a stal se regionálním manažerem švédské letecké společnosti CEO.

Karl L. Kleve z Norského muzea letectví o Riiser-Larsenovi říká: „Když přišel čas letadel a vzducholodí, stal se Riiser-Larsen vůdčí osobností v tomto oboru. Když se myšlenky obchodníků obrátily k myšlence využít létání k vydělávání peněz, vzali si k ruce Riiser-Larsena. Když nadešel čas vybudovat moderní letectvo pro armádu, vzpomněli si na Riiser-Larsena.“