Hilma af Klint

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hilma af Klint
Hilma af Klint, portrait photograph published in 1901.jpg
Narození 26. října 1862
Solna nebo Karlberg Palace
Úmrtí 21. října 1944 (ve věku 81 let)
Danderyd parish
Příčina úmrtí silniční dopravní nehoda
Místo pohřbení Hřbitov Galärvarvs (od 1944; 59°19′40″ s. š., 18°5′37″ v. d.)
Alma mater Kungliga Konsthögskolan Stockholm (1882–1889)
Konstfack
Manžel(ka) unmarried
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hilma af Klint (26. října 1862 Solna21. října 1944 Djursholm) byla švédská umělkyně a průkopnice abstraktního umění.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla průkopnicí umění odvracejícího se od reality. Již roku 1906 vyvinula abstraktní obraznost. Její práce se nesnažily pouze čistě zachytit abstrakci barvy a tvaru jako takových, ale vyjadřovaly to, co není viditelné.

Tvořila mnoho let před Vasilijem Kandinským, Pietem Mondrianem a Kazimirem Malevičem, kteří jsou stále považováni za předchůdce abstraktního umění 19. století.

Hilma af Klint se začala umělecky vzdělávat na Technické škole ve Stockholmu (současný Konstfack) a chodila i na lekce portrétní malby. Mezi roky 1882 až 1887 studovala na akademii umění. Po ukončení studia, do roku 1908, malovala a vystavovala portréty a krajiny v naturalistickém stylu. Postupně opouští svou naturalistickou tvorbu. Hilma af Klint předpokládala, že existuje duchovní rozměr života, a chtěla zviditelnit kontext, který je mimo vnímání lidského oka. Stejně jako mnoho jejích současníků byla také ovlivněna mnohými duchovními proudy, zvláště pak spiritismem, teosofií a později i antroposofií. Věřila, že když maluje, tak se napojí na jakési vyšší vědomí, které přes ni vysílá poselství. Prostřednictvím své malby zkoumala různé rozměry lidské existence. Hilma af Klint po sobě zanechala více než 1000 maleb a prací na papíře. Vystavovala svá raná díla, ale dokud byla naživu, rozhodla se nevystavovat svá abstraktní díla. Ve své závěti zakázala vystavování svých abstraktních děl dvacet let po své smrti. Byla přesvědčená o tom, že teprve potom bude jejich smysl pochopen.