Heuvelse kerk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heuvelse kerk
Heuvelse Kerk
Heuvelse Kerk
Místo
Stát NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
Souřadnice
Heuvelse kerk
Heuvelse kerk
Architektonický popis
Architekt Hendrik Jacobus van Tulder
Odkazy
Ulice Heuvelring
Kód památky 35713
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heuvelse kerk nebo kostel sv. Josefa je novogotický římskokatolický kostel v nizozemském městě Tilburg. Byl postaven mezi lety 18721889. Architektem kostela byl Hendrik Jacobus van Tulder. Kostel se nachází na ulici 122 Heuvelring, v těsné blízkosti náměstí Heuvel. Farnost v centru města byla oddělena od farnosti svatého Dionysia van 't Heike, kvůli počtu farníků.

Kostel byl postaven ve dvou fázích. První se uskutečnila od 1872 do roku 1873, kdy byl slavnostně otevřen. Avšak budovatel stavby neměl dostatek peněz na dokončení celého kostela, a proto byl dokončen až v roce 1889, včetně dvou 72 metrů vysokých osmibokých kostelních věží. Kostel je považován za jedno z nejvýznamnějších děl architekta van Tuldera a je jedním z největších gotických církevních staveb v Nizozemsku.

Budova má monumentální vchod, který zahrnuje okenní růžici a sochu sv. Josefa. Interiér obsahuje okna z barevného skla. Hlavní oltář byl navržen Hendrikem van der Geldem. Kostel je známý díky své eucharistické adoraci, která se tam pravidelně koná.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Heuvelse kerk na slovenské Wikipedii.