Herodes Agrippa II.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Herodes Agrippa II.
Portrét
Narození 28
Řím
Úmrtí 100 (ve věku 71–72 let)
Řím
Pohřben Judsko
Otec Herodes Agrippa I.
Matka Cypros
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Herodes Agrippa II. (vlastně Marcus Iulius Agrippa; 27 – pravděpodobně 92/93) byl synem Heroda Agrippy I., bratrem Bereniky a posledním panovníkem z dynastie Herodovců. Od roku 50 až do své smrti vládl jako král dosazený Římem nad územím v dnešním Libanonu, Sýrii a Izraeli. Objevuje se i v Bibli ve Skutcích apoštolů: apoštol Pavel, jehož obvinili židé, a který se u guvernéra Porcia Festa odvolal k císaři, byl pak předveden před Heroda a Bereniku (Sk 25,13-26).

Herodes Agrippa II. byl vychováván podobně jako jeho otec u římského císařského dvora. Když roku 44 Herodes Agrippa I. zemřel, jeho syn byl ještě příliš mladý na to, aby nastoupil jako judský král. Teprve po smrti svého strýce Heroda z Chalkis převzal Herodes Agrippa II. královskou hodnost a řízení jeruzalémského chrámu s právem jmenovat velekněze. V důsledku toho se stal náboženskou hlavou všech Židů v Palestině i v židovské diaspoře. Zejména se roku 53 zasadil za alexandrijské Židy. Taktéž roku 53 získal od římského císaře Claudia bývalou Filipovu tetrarchii namísto Chalkidy, tj. Bataneu, Trachonitidu a Gaulanitis a dále území, kterému vládl Lysanias. Roku 54 znovu rozšířil jeho území císař Nero: Herodes Agrippa II. dostal města Tiberias a Tarichea v Galileji a Julias v Pereji i s okolními vesnicemi.

Stejně jako ostatní vládci herodovské dynastie se i Herodes Agrippa II. vyznačoval velkorysou a rozsáhlou stavební činností. Po dokončení stavebních prací na jeruzalémském chrámu nechal na vlastní náklady vydláždit ulice Jeruzaléma mramorem. Byl i dobrodincem helénistických měst pod svou vládou. Například nechal postavit divadlo v Berytu, financoval bohatá představení a rozdával obilí a olej obyvatelům. Herodes Agrippa II. se neúspěšně pokusil prostřednictvím jednání předejít židovské válce (66–70/73) proti Římanům. Po válce doprovázel římského generála a později císaře Tita do Říma, kde žil až do své smrti. Podle jeho nepřátel žil Herodes Agrippa II. v incestním vztahu se svou sestrou Berenikou.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Herodes Agrippa II. na německé Wikipedii.

  1. Simon Sebag Montefiore: Jerusalem – Die Biographie, S. Fischer Verlag, Frankfurt a. M., 2011, S. 36 und 37

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]