Přeskočit na obsah

Hermann von Spaun

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hermann von Spaun

Narození9. květen 1833
Vídeň, Rakouské císařství
Úmrtí23. květen 1919
Gorizia
Vojenská kariéra
HodnostAdmirál
Doba služby18501904
Sloužil Rakousko-Uhersko
Složka Rakousko-uherské námořnictvo
Jednotkavelitel rakousko-uherské floty
VelelSMS Saida
SMS Hum
SMS Tegetthoff
VálkyDruhá válka o Šlesvicko-Holštýnsko
Prusko-rakouská válka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Hermann svobodný pán von Spaun (9. květen 1833, Vídeň23. květen 1919, Gorizia) byl rakousko-uherský admirál a velitel rakousko-uherského námořnictva v letech 1897–1904.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do rodiny dvorského rady a svobodného pána Josepha von Spaun a Franzisky Roner Edle von Ehrenwert. Roku 1850 vstoupil jako námořní kadet do rakouského válečného námořnictva, své kadetské roky strávil výhradně na moři a roku 1853 se stal fregatním praporčíkem (Fregattenfähnrich). V 1859 se účastnil již jako fregatní poručík (Fregattenleutnant) jako první důstojník na škuneru SMS Artemisia války proti Francii a Sardinskému království. Válku proti Dánsku 1864 prožil jako první důstojník na pancéřové fregatě SMS Don Juan d´Austria v Severním moři. Na začátku Prusko-rakouské války velel parníku Andreas Hofer, ale brzy následovalo jeho převelení jako druhého kommandanta na pancéřovou fregatu SMS Erzherzog Ferdinand Max. Na její palubě se podílel na rakouském vítězství nad Italy v bitvě u Visu.

Od roku 1867 sloužil dva roky jako velitel škuneru SMS Saida. Poté byl povýšen na korvetního kapitána (Korvettenkapitän) a stal se velitelem dělového člunu SMS Hum. Roku 1871 znovu povýšen, tentokráte do hodnosti fregatního kapitána (Fregattenkapitän) a roku 1873 ho čekala šestiletá služba jako námořního atašé v Londýně. V letech 18791883 sloužil pod arcivévodou Karlem Štěpánem, s ním navštívil Brazílii a Severní Ameriku. 1884 byl pověřen velením nad kasematovou lodí SMS Tegetthoff a později velel císařské jachtě Miramar, při cestě korunního páru do Orientu.

SMS Erzherzog Ferdinand Max

Roku 1885 se stal velitelem kasematové lodě SMS Prinz Eugen nyní již v hodnosti komodora (Kommodore) a zároveň velitelem lodní divize ve Středozemním moři. 1886 následovalo povýšení na kontradmirála (Konteradmiral). Účastnil se Washingtonské konference 1889. Roku 1897 se stal velitelem rakousko-uherské floty (v hodnosti viceadmirála). Stál u počátku rozvoje moderního rakousko-uherského válečného loďstva. 1. listopadu 1904, po sedmi letech v čele floty a 54 letech služby, se ve věku 71 let odebral do penze.

Byl po něm pojmenován předzvědný křižník SMS Admiral Spaun.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hermann von Spaun na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]