Henry Flagler

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Flagler
Narození2. ledna 1830
Ontario County
Úmrtí20. května 1913 (ve věku 83 let)
West Palm Beach
Místo pohřbeníMemorial Presbyterian Church
Povoláníobchodník a makléř
DětiJennie (1855–1889)
Carrie (1858–1861)
Harry (1870–1952)
PříbuzníStephen V. Harkness (nevlastní bratr)
Daniel M. Harkness (bratr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Morrison Flagler (2. ledna 1830 Hopewell20. května 1913 Palm Beach) byl americký průmyslník a spoluzakladatel firmy Standard Oil. Vybudováním železnice na východním pobřeží Floridy se zasloužil o dopravní propojení a rozkvět tohoto regionu. Výrazně tak přispěl k rozvoji Miami, založil městečko Palm Beach a propojil s americkou pevninou ostrovní město Key West.

Život[editovat | editovat zdroj]

Henry Flagler byl synem Isaaca a Elizabeth Flaglerových. Isaac byl přitom druhým manželem Elizabeth. Ve svém předchozím manželství s Davidem Harknessem se starala o Davidova syna Stephena, jemuž matka zemřela v raném dětství, a spolu měli dalšího syna Daniela. Po smrti Davida si vzala Isaaca Flaglera a narodil se jim Henry.

Podnikání: obilí, sůl a ropa[editovat | editovat zdroj]

Když bylo Henrymu 14 let, přesvědčil ho jeho poloviční bratr Daniel, aby zanechal školy a šel pracovat do obchodu Danielova strýce. Později Henry podnikal s Danielem v obchodu s obilím. V roce 1862 založil se svým švagrem Barney Yorkem firmu, která se věnovala těžbě a prodeji soli. V souvislosti s Americkou občanskou válkou však firma zkrachovala.

Flagler se pak vrátil k obchodu s obilím a seznámil se přitom s Johnem D. Rockefellerem. Roku 1867 uzavřeli v Clevelandu spolu s Johnovým bratrem Williamem a chemikem Samuelem Andrewsem obchodní partnerství (přičemž tichým společníkem s významnou investicí byl Henryho nevlastní bratr Stephen). Následoval vznik ropné společnosti Standard Oil. Ve 40 letech byl už Flagler bohatým podnikatelem.

Kvůli nemoci své manželky Mary se vydali z New Yorku na slunnou Floridu. Jeho žena přesto roku 1881 zemřela. Na Floridu se pak vrátil o dva roky při svatební cestě se svou druhou ženou Idou. V roce 1901 se Flagler s již duševně nemocnou Idou rozvedl a oženil se potřetí, s o 37 let mladší Mary Lily.

Vlakem New York – Havana[editovat | editovat zdroj]

Na jihovýchodě Floridy koupil Flagler pozemky i hotely. Uvědomoval si přitom obtížnou dopravní dostupnost jižní Floridy. Železniční tratě zde měly různé vlastníky a také různé rozchody. Některé místní dráhy vykoupil a sjednotil jejich rozchod i vozový park, některé trati nově vybudoval.[1] Roku 1885 byla založena dodnes fungující společnost Florida East Coast Railway (FEC). O sedm let později získal koncesi ke stavbě páteřní trati do měst New Smyrna, Titusville a Miami.

Sedmimílový most, starší Flaglerův železniční most vlevo

V roce 1905 (ve věku 75 let) Flagler slíbil, že prodlouží Floridskou východní pobřežní železnici až do města Key West v souostroví Florida Keys.[2] Jeho plán, později označovaný jako „osmý div světa“ byl v té době vnímán spíše jako pošetilost starého člověka – „Flagler´s folly“.[3] V té době byl rozestavěný Panamský průplav a Flagler věřil, že jeho otevření zvýší obchodní výměnu mezi Floridou, Kubou a Karibikem.

Na technicky i logisticky velmi náročné stavbě, měřící asi 200 km (HomesteadKey West) pracovaly tisíce dělníků po sedm let. Třikrát ji zasáhl hurikán (1906, 1909, 1910). Dne 22. ledna 1912 však dvaaosmdesátiletý Henry Flagler přijel slavnostním vlakem z Homestead do Key West. Ještě téhož roku byl zahájen provoz přímého vlaku na trase New YorkHavana, přičemž na Kubu se vlaky z Key West vezly na trajektu.[1]

Následujícího roku Henry Flagler zemřel. „Jeho“ zámořská železnice (Overseas Railroad) fungovala ještě 23 let, než ji 2. září 1935 poničil nejhorší hurikán v historii Floridy (o rychlosti přes 300 km/h). Železniční společnost neměla na opravu peníze a těleso trati pak odkoupil stát, který na něm vybudoval dvouproudou silnici.[1] Do Key West tak sice přestaly jezdit vlaky, ale dopravní spojení odlehlých ostrovů s pevninou, které dokázal Flagler zrealizovat, tak zůstalo zachováno.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c SHRBENÝ, L. V. The Havana Special aneb Přímý vlak z New Yorku do Havany [online]. České dráhy. Dostupné online. 
  2. TOMSOVÁ, Lenka. Na nejslavnější most Floridy smí člověk vstoupit jen jednou za rok. iDNES.cz [online]. 2011-5-5. Dostupné online. 
  3. GROSSCUP, Luann. `Flagler's Folly': An `Overseas' Railroad To Key West. Chicago Tribune [online]. 1998-3-8. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]