John D. Rockefeller

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John D. Rockefeller
Narození 8. července 1839
New York
Úmrtí 23. května 1937 (ve věku 97 let)
Ormond Beach
Místo odpočinku Lake View Cemetery
Povolání podnikatel, účetní a bankéř
Manžel(ka) Laura Spelman Rockefeller (18641915)
Děti John D. Rockefeller Jr., Elizabeth Rockefeller Strong, Alta Rockefeller Prentice a Edith Rockefeller McCormick
Rodiče William Avery Rockefeller
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Davison Rockefeller (8. července 183923. května 1937) byl americký průmyslník.

Rockefeller provedl revoluci ropného průmyslu a definoval strukturu moderní filantropie. V roce 1870 založil firmu Standard Oil Company a řídil ji do svého odchodu do penze, do které odešel v roce 1897. Standard Oil začala v Ohiu jako sdružení založené společně Johnem D. Rockefellerem, jeho bratrem Williamem Rockefellerem, Henry Flaglerem, chemikem Samuelem Andrewsem, a tichým společníkem Stephenem V. Harknessem. Rockefeller si stále držel akcie ve svém vlastnictví a jak benzín nabýval na důležitosti, jeho jmění vzrůstalo a stal se tak nejbohatším člověkem na světě a prvním americkým miliardářem, a je často označován za nejbohatší osobu v celé historii. Jeho majtek přesahoval 6,5 bilionu korun[zdroj?]

Standard Oil byl odsouzen Federálním soudem za monopolistické praktiky a v roce 1911 rozdělen. Rockefeller strávil posledních 40 let svého života v penzi. Své jmění použil hlavně k vytvoření moderního systému přístupu a zaměření filantropie jejíž kořeny měly za následek přední objevy v medicíně, vzdělání, umění a vědeckém výzkumu.

Jeho nadace byla počata pro rozvoj medicínského výzkumu, a byla nástrojem vymýcení měchovce a žluté zimnice. Založil také University of Chicago a Rockefeller University. Byl oddaný Severnímu baptismu a během svého života podporoval mnoho církví založených institucí. Rockefeller trval na naprosté abstinenci a nekuřáctví.

Oženil se s Laurou Celestia („Cettie“) Spelmanovou v roce 1864. Měli 4 dcery a jednoho syna - John D. Rockefeller, ml., který byl pověřen správou a dohledem nad nadacemi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]