Hedvábí (novela)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hedvábí
Autor Alessandro Baricco
Původní název Seta
Země Itálie
Jazyk italština
Žánr román
Vydavatel RCS MediaGroup
Datum vydání 1996
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hedvábí (Seta, 1996) je novela[zdroj?] italského spisovatele Alessandra Baricca. Vypráví o francouzském pašerákovi vajíček bource morušového Hervé Joncourovi a jeho ženě Hélène. Příběh se odehrává v letech 18611874 ve francouzské vesnici Lavilledieu a v Japonsku na čtyřech obchodních cestách. Novela vyšla česky v roce 2004 v nakladatelství Eminent v překladu Alice Flemrové. Sochař Olbram Zoubek o knize napsal: „Je to krásný milostný příběh, který (…) okouzluje svým lyrickým jazykem“.[1] Novela již byla přeložena do více než třiceti jazyků.[2]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Hervé Joncour, syn starosty v Lavilledieu, si buduje kariéru u vojska. Do toho však vstoupí obchodník s hedvábím, podivín a vášnivý hráč kulečníku Baldabiou, který Hervého přesvědčí, aby pracoval pro něho. Hervé Joncour od té doby dovážel vajíčka borce morušového ze Sýrie a z Egypta. Na cestu odjížděl začátkem ledna, domů se vracel pravidelně začátkem dubna, vajíčka prodal a zbytek roku odpočíval. Žil se svou ženou Hélène v bezdětném manželství. Roku 1861, kdy mu bylo 32 let, však postihla bource z blízkého východu virová nákaza a on se pro vajíčka vypravil až do Japonska a to již 6. října. Zde obchodoval s překupníkem jménem Hara Kei. Seznámil se však také s jeho družkou, se kterou však nikdy nepromluvil, ona mu však o rok později při jeho druhé cestě do Japonska předala krátký vzkaz v japonštině. Po návratu do Francie si ho Hervé nechal přeložit od Madame Blanche v nevěstinci v Nîmes. Na lístku stálo: „Vraťte se, nebo zemřu.“ Při své třetí cestě do Japonska však Hervé s dívkou opět nepromluvil a při čtvrté, poslední cestě, kterou podnikl již za války a na vlastní pěst najde vesnici Hara Kei vypálenou a jeho v horách na pochodu. Při tomto setkání se však stalo neštěstí a Hara Kei prohlásil, že se již nemá nikdy vracet. Domů se vrátil ten rok pozdě a housenky bource se již cestou vylíhly a tudíž ztratily cenu. Šest měsíců po návratu mu však přišel poštou dlouhý dopis v japonštině. Hervé si ho nechal opět od Madame Blanche přeložit a zjistil, že to je vášnivý milostný dopis. V roce 1871 se z vesnice odstěhoval Baldabiou a o tři roky později zemřela Hélène. Hervé Joncour pak přišel na to, že onen dlouhý dopis mu napsala ona. Poslední, 65. z krátkých kapitol pak nastíní zbylých 23 let Joncourova poklidného života.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

  • Hervé Joncour – dovozce, obchodník a pašerák s vajíčky bource morušového
  • Hélène Joncour – jeho žena
  • Baldabiou – obchodník s hedvábím
  • Hara Kei – japonský magnát
  • Madame Blanche – madam v nevěstinci, Japonka

Filmové zpracování[editovat | editovat zdroj]

Režisér John Madden plánoval zfilmování Hedvábí, to se ale neuskutečnilo[2] a příběh byl zfilmován a do kin uveden jako Silk (česky Hedvábná cesta) v září roku 2007 režisérem Françoisem Girardem s Michaelem Pittem a Keirou Knightley v hlavních rolích.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]