Heda Čechová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Heda Čechová

Poslankyně České národní rady
Ve funkci:
7. června 1990 – 4. června 1992
Stranická příslušnost
Členství Občanské fórum

Narození 17. července 1928
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 23. dubna 2020 (ve věku 91 let)
Choť Vladimír Čech st.
Rodiče Jaromír Šimandl
Děti Vladimír Čech ml.
Profese politička a moderátorka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Heda Čechová, rozená Hedvika Šimandlová (17. července 1928 Praha23. dubna 2020[1]) byla československá rozhlasová a televizní hlasatelka, matka herce a moderátora Vladimíra Čecha mladšího.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Se svojí hlasatelskou činností začínala velice mladá už těsně po druhé světové válce v Československém rozhlasu tehdy ještě jako studentka chemie. Seznámila se i s tehdejším ministrem zahraničí Janem Masarykem, který patřil k jejím velkým obdivovatelům. Heda Čechová patřila mezi nejužší špičku českého hlasatelství a konferenciérství v 50. a 60. letech 20. století. Byla velice známá a populární zejména kvůli svému mimořádně kultivovanému zjevu, projevu i hlasovým dispozicím. Po roce 1968 byla donucena z politických důvodů v důsledku normalizace opustit Československou televizi a živila se namlouváním magnetofonových kazet pro slepce a hlasitou četbou knih.

Ve 49 letech onemocněla rakovinou. „Později jsem se dozvěděla, že mi doktoři dávali tři měsíce života. Ale já si tehdy téměř vůbec nepřipouštěla, že by to mohlo skončit špatně,“ uvedla v rozhovoru.[2]

V letech 19901992 byla poslankyní České národní rady za Občanské fórum. Její převládající dojem z politického dění v roce 2013 byl velice špatný. V politice byli podle ní často lidé, kterým šlo o vlastní zisk, na rozdíl od doby, kdy byla sama politicky aktivní: „Brali jsme 12 tisíc korun měsíčně a kvůli penězům jsme to určitě nedělali, pro nás byl důležitý pocit svobody“.[2]

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Vdala se za kolegu Vladimíra Čecha. Později se rozvedli, svého syna Vladimíra vychovávala od 7 let sama. Měla čtyři vnoučata.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřela bývalá hlasatelka a poslankyně Heda Čechová - Seznam Zprávy. www.seznamzpravy.cz [online]. [cit. 2020-04-24]. Dostupné online. 
  2. a b Heda Čechová – Na kolenou mě nikdo neviděl Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine, 8. 3. 2013

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]