Harry Thürk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Harry Thürk v roce 1967, stojící uprostřed

Harry Thürk, rodným jménem Lothar Rudolf Thürk, (8. března 1927, Zülz, Horní Slezsko, Výmarská republika24. listopadu 2005, Výmar, Německo) byl německý novinář a spisovatel. Šlo o autora, který byl velmi populární zejména v někdejší Německé demokratické republice. Během svého života napsal celkem šedesát knih, včetně románů, detektivek, literatury faktu i knížek pro děti a mládež. Některá jeho díla byla i zfilmována, u většiny z nich také spolupracoval i na jejich scénáři. Mezi jeho vůbec nejznámější díla patří ostře protiválečný román Hodina mrtvých očí z roku 1957, který byl později přeložen do 30 jazyků, v češtině vyšel poprvé v roce 1960.

Pocházel z Horního Slezska. V době 2. světové války v roce 1944 ve věku 17 let vstoupil jako dobrovolník do nacistického Wehrmachtu, kde sloužil jako výsadkář. Krátce také bojoval na východní frontě, ale byl vojáky Rudé armády zajat. Po propuštění ze zajetí se vrátil do východního Německa, které se nacházelo v sovětském okupačním pásmu, z něhož později vznikla Německá demokratická republika.

Byl velmi aktivní ve východoněmeckém komunistickém mládežnickém hnutí, působil jako novinář a fotoreportér, pracoval jako válečný zpravodaj v Číně a ve Vietnamu, postupně se etabloval jako spisovatel.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

(německy)

  • Hanjo Hamann (Hrsg.), Ulrich Völkel, Stefan Wogawa: Harry Thürk. Sein Leben, seine Bücher, seine Freunde. Mitteldeutscher Verlag, Halle 2007, ISBN 978-3-89812-420-1.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(německy)