Harriet Tubmanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Harriet Tubman
Harriet Tubman by Squyer, NPG, c1885.jpg
Rodné jméno Araminta Ross
Narození 1820
Dorchester County
Úmrtí 10. března 1913 (ve věku 92–93 let)
Auburn
Příčina úmrtí zápal plic
Místo pohřbení Hřbitov Fort Hill
hrob Harriety Tubmanové
Bydliště Maryland
Auburn
Národnost Afroameričané a Ghanští Američané
Ocenění Národní ženská síň slávy (1973)
Maryland Women's Hall of Fame
New Jersey Hall of Fame
Manžel(ka) John Tubman (Desetiletí od 1840 – Desetiletí od 1950)
Podpis Harriet Tubman – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Harriet Tubmanová, rozená Araminta Rossová (asi 182010. březen 1913), byla černošská abolicionistka a filantropka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Araminta Rossová začala život v otroctví, ze kterého utekla, aby se před Americkou občanskou válkou stala vedoucí osobností abolicionistického hnutí (hnutí pro zrušení otrokářství). Odvedla stovky otroků z jižních států USA (kde bylo otroctví) do severních států USA pomocí tzv. „Podzemní železnice“ (z anglického Underground Railroad), což bylo metaforické označení pro systém bezpečných úkrytů a cest podporovaných protiotrokářskými sympatizanty.

Během občanské války pracovala usilovně jako špion ve prospěch Unie, byla též přezdívána Black Moses (Černý Mojžíš), neboť se velmi aktivně podílela na útěku otroků na sever. Velmi úspěšná akce se jí podařila 1. a 2. června roku 1863, kdy během přepadení železnice vojskem Unie v Combahee River v kraji Clleton v Jižní Karolíně, dostala do bezpečí Severu asi 750 uprchlých černošských otroků. Byla to první vojenská akce v dějinách Spojených států, kterou připravovala a řídila žena.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Na její počest byla též pojmenována jedna z proslulých lodí typu Liberty, které byly v roce 1944 spuštěny na vodu, aby převážely přes oceán výzbroj a materiál pro bojující spojence v Evropě, S.S. Harriet Tubman. Její jméno nese též pečovatelský dům pro staré a chudé černochy, který byl 30. května 1974 vyhlášen národním památníkem.

V dubnu 2016 americké ministerstvo financí oznámilo, že se portrét Tubmanové ocitne na přední straně dvacetidolarové bankovky, kde nahradí podobiznu Andrewa Jacksona.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VANDOORNE, Saskya. Hamilton to stay on front of $10, sources say, and Harriet Tubman gets the $20. CNN [online]. 2016-04-20 [cit. 2016-04-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]