Harper Leeová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Harper Leeová
Nelle Harper Lee (2007)
Nelle Harper Lee (2007)
Narození28. dubna 1926
Monroeville
Úmrtí19. února 2016 (ve věku 89 let)
Monroeville
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Místo pohřbeníHillcrest Cemetery
PseudonymHarper Lee
Povoláníspisovatelka, romanopiskyně, hudebnice, scenáristka, básnířka-právnička, prozaička a herečka
Alma materAlabamská univerzita
Monroe County High School
University of Utah Health Care
Huntingdon College
University of Alabama School of Law
Žánrjižanská gotika a román
Témataliterární tvorba a americká literatura
Významná dílaJako zabít ptáčka
OceněníPulitzerova cena za beletrii (1961)
čestný doktor Alabamské univerzity (1990)
Prezidentská medaile svobody (2007)
Národní medaile za umění
RodičeAmasa Coleman Lee a Frances Cunninghamová Finchová[1]
VlivyWilliam Faulkner
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nelle Harper Leeová (28. dubna 1926, Monroeville, Alabama, USA19. února 2016, Monroeville) byla americká spisovatelka a redaktorka. Roku 1959 publikovala svůj román s názvem Jako zabít ptáčka (angl.: „To Kill a Mockingbird“), který se hned po vydání stal bestsellerem. Román popisuje hrubé mezirasové vztahy mezi barevnou („chudou“) vrstvou obyvatelstva a bílou („bohatou“) vrstvou obyvatelstva, které nejbouřlivěji panovaly v době hospodářské krize na jihu USA. Harper Leeová za toto jedinečné dílo, které prorazilo nespočet společenských hranic, získala roku 1961 Pulitzerovu cenu za literaturu. Jejím dalším dílem je Postav hlídku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Monroeville jako potomek Roberta E. Leea, jižanského generála Občanské války. Harper byla velmi rozpustilé děvče a tzv. „předčasně vyspělý čtenář“, což svědčí o její psychické vyzrálosti a o chápání reality v době, kdy ji sužovala puberta. Jejím dobrým přítelem v dětství byl Truman Capote, s kterým si skvěle rozuměla, protože oba dva měli spisovatelské vlohy.

Harpeřin otec byl bývalý redaktor novin i jejich majitel. Poté sloužil jako státní senátor a jako právník v Monroeville. Harper studovala právo na univerzitě v Alabamě od roku 1945, ale nedostudovala. Během studia napsala pár studentských publikací a podílela se na studentském časopise. Nějakou dobu strávila jako výměnný student na Oxfordské univerzitě. Šest měsíců před ukončením studia odešla do New Yorku, aby se mohla plně věnovat své literární kariéře. V mezičase pracovala jako úřednice letecké společnosti Eastern Air Lines a British Airways v průběhu roku 1950. V roce 1959 se Lee, spolu se svým dávným přítelem Trumanem Capotem, rozhodla vydat svůj román Jako zabít ptáčka.

Děj a forma[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Jako zabít ptáčka.

Děj se odehrává v malém městě Maycomb v době hospodářské krize. Atticus Finch, právník a otec, obhajuje černocha Toma Robinsona, který je neprávem obviněn ze znásilnění bílé dívky Mayelly Ewell. Charaktery a jména některých postav jsou čerpána z reálného života – Finch bylo rodné jméno Harperiiny matky a Truman Capote byl „zvěčněn“ v charakteru postavy Charlese Bakera 'Dilla' Harrise.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Leo van de Pas: Genealogics.org. 2003.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]