Hans Arp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Arp
Socha Hanse Arpa

Hans (Jean) Arp (16. září 1886 Štrasburk7. června 1966 Basilej) byl sochař, malíř a básník.

Jeho matka byla Alsasanka, otec Němec. Narodil se v období po francouzsko-pruské válce, kdy byla oblast, známá jako Alsasko-Lotrinsko, zabrána Německem. Jakmile se na konci první světové války Alsasko vrátilo pod vládu Francie, musel si podle francouzských zákonů změnit jméno na Jean Arp.

V roce 1904, když skončil své studium na École des Arts et Métiers ve Štrasburku, odjel do Francie, kde poprvé publikoval své básně. V letech 19051907 studoval výtvarnou školu v německém Výmaru, a v roce 1908 se opět vrátil do Paříže, kde navštěvoval Académie Julian.

V roce 1916 se ve švýcarském Curychu stal zakladatelem hnutí dada. V roce 1920, spolu s Maxem Ernstem, a společenským aktivistou Alfredem Grünwaldem, založil Dada v Kolíně nad Rýnem. Jeho práce se objevovaly i na prvních surrealistických výstavách (1925) v galerii Pierre v Paříži. Se surrealismem se později rozešel.

Od třicátých let 20. století až do konce svého života publikoval eseje a básně. V roce 1942 utekl ze svého domu v Meudonu na okraji Paříže kvůli nacistické okupaci. V Curychu zůstal až do konce 2. světové války. Později navštívil New York, kde v roce 1949 uspořádal výstavu v Buchholzově galerii.

Bibliografie v češtině[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]